Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Trudności finansowe w samorządach. Subregion z pismem o rekompensatę do rządu

Facebook Twitter

Trudności finansowe dotykają również władze powiatowe, informuje Starosta Częstochowski. Najczęściej rzutują na ograniczanie planowanych inwestycji.

Ratujmy zabytki w regionie

Trudności finansowe w samorządach

Powiat postanowił więc zacząć działać:

Krzysztof Smela: Ceny uciekły tak daleko do przodu, że jeśli mieliśmy dokumentację z roku 20, 21 czy jeszcze wcześniej z 19, to to, co wtedy było opisane i policzone dzisiaj to zupełnie nie przystaje. Dlatego nasz subregion północny województwa śląskiego, do którego przynależą 34 samorządy, powiat myszkowski, miasto Częstochowa, powiat częstochowski i powiat myszkowski, złożyliśmy do rządu wystąpienie o uzupełnienie tych ubytków, które w tych ostatnich latach powstałe, przynajmniej próba zrekompensowania tych uciekających cen

– mówi Krzysztof Smela, Starosta Częstochowski. Trudna sytuacja, która ogranicza możliwości działania samorządów, wymusiła na władzach samorządowych w regionie wystąpienie o rekompensatę finansową. Potrzeby są bardzo duże, a okrojone dotacje często nie pokrywają ich nawet w połowie:

Krzysztof Smela: Powinniśmy nasze pomysły podzielić co najmniej przez połowę, a w niektórych przetargach to nawet przez trzy, więc jakbyśmy dostali dwukrotnie większe dofinansowanie, to pewnie można byłoby o tych planach myśleć, o skutecznej realizacji. Jeśli będzie mniej, to pewnie będzie więcej remontów i próby utrzymywania tego w jakiejś kondycji niż robienia istotnych kroków do przodu. Ale sytuacja jest taka, jaka jest. Trzeba się w niej poruszać skutecznie, bo teo się od samorządów oczekuje.

O trudnościach finansowych władz powiatowych i gmin w naszym subregionie mówił Starosta Częstochowski – Krzysztof Smela.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 marca 2024