Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Święta wielkanocne oczami dzieci. Jak świętować z najmłodszymi?

Facebook Twitter

Wielkanoc to czas przeżywania Zmartwychwstania Chrystusa. Dorośli rozumieją istotę świąt, jednak dzieci, często mają z tym problem. Warto zastanowić się, jak obchodzić z nimi ten czas? Poważne tematy łączymy z zabawą!

Warsztaty dla dzieci i młodzieży w muzeum
fot. pixabay.com

Zajączek, prezenty, ale też zmartwychwstanie

Zazwyczaj dzieci w Wielkanoc cieszą się z prezentów, które otrzymują od Zajączka. To dla nich bardzo ważne. Jednak warto skoncentrować się też na tym, co oznaczają tradycyjne symbole i co właściwie świętujemy w tym radosnym czasie. Najłatwiej powiedzieć dziecku, że święta wielkanocne to czas radości, że zwyciężyło życie. Starszym dzieciom można próbować wyjaśniać, że Pan Jezus zmartwychwstał, czyli pokonał śmierć. Zachowajmy równowagę pomiędzy atrakcjami, jakimi są prezenty i słodycze, a nauką, jaką za sobą niosą święta.

Trudne pytania

Dzieci mogą zadawać rodzicom trudne pytania. W kościele, przedszkolu, czy szkole słyszą informacje dotyczące Wielkanocy, ale od rodziców chcą dowiedzieć się czegoś więcej, szukają wyjaśnienia. Jak odpowiadać?

  • Dlaczego zginął Pan Jezus?

Niektórzy ludzie źle postępują, nie każdy jest dobry. Są osoby, którym nie zależy na dobru innych, oni myślą tylko o sobie.

  • Jak to jest, że Chrystus zmartwychwstał?

Umarł, a potem pokonał śmierć, czyli wrócił do życia.

  • Czy Pan Jezus teraz żyje?

Chrystus jest teraz w niebie. Jednak żyje w każdym z nas, kocha nas, widzi co robimy. Jeżeli postępujemy dobrze, możemy mu pokazać, że tak samo go kochamy.

Wspólne zabawy

Najlepsze w święta jest to, że spędza się je rodzinnie. Aby przedłużyć dziecku radość z prezentów, zastosujcie zabawę w ich szukanie. Czasem wystarczy kilka słodyczy, drobnych upominków, a pochowanie ich w całym ogrodzie sprawi dziecku ogromną frajdę!

Jeżeli szukacie pomysłów na wspólne spędzenie czasu, możecie zrobić wielkanocne ozdoby z masy solnej, a później kolorowo je pomalować. Może powstać baranek, zajączek czy pisanka.
Jeżeli dzieci lubią zabawy plastyczne, spróbujcie wspólnie wykonać zajączka z rolki po papierze toaletowym. Do rolki przyklejcie z papieru uszy, oczy, nosek i wąsy, całość pomalujcie na kolorowo i gotowe! Można zrobić całą gromadkę zajączków.

Rodzinny quiz

Aby połączyć zabawę i kultywowanie wielkanocnej tradycji urządźcie sobie świąteczny quiz. Przypomnijcie sobie symbolikę rzeczy, które włożyliście wczoraj do koszyczka (baranek symbolizuje Chrystusa, jajka to symbol nowego życia, chleb to ciało Chrystusa, kiełbasa to symbol odbytego postu, chrzan to symbol męki, a sól to symbol prostoty życia). Później zadawajcie sobie wzajemnie pytania. Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę.

Trochę ruchu

Potrzebujecie ruchu? Wykorzystajcie wielkanocne pisanki. Potrzebna będzie jeszcze łyżka stołowa. Zróbcie wyścig z jajkiem położonym na łyżce trzymanej w zębach. Możecie zastosować dowolne przeszkody, zależnie od wieku dzieci i Waszej fantazji.

Kolejna zabawa to też opcja ruchowa, ale potrzeba do niej większej ilości osób. Stajecie w kole i wybieracie spośród siebie „Zajączka”. Chodzicie w kółko w rytm muzyki, a „Zajączek” musi wydostać się ze środka koła na zewnątrz.

Spędźcie ten czas radośnie!

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj