Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bibliotekarze w Częstochowie protestują. Głos samorządu. Znajdzie pieniądze?

Facebook Twitter

Częstochowscy bibliotekarze rozpoczęli protest. Prawie wszyscy, bez względu na staż pracy, otrzymują najniższą krajową.

Budżet obywatelski w Częstochowie Zwróć książki do biblioteki
fot czestochowa.pl

Miasto dostrzega ich potrzeby, jednak brak podwyżek w kulturze tłumaczy brakiem pieniędzy. O sprawę pytaliśmy częstochowski magistrat.

Włodzimierz Tutaj: Prace nad przyszłorocznym budżecie miasta trwają i wszyscy kierujący sprawami miasta zdają sobie doskonale sprawę z potrzeb w zakresie regulacji płac. Ale sytuacja jest niezwykle trudna, biorąc pod uwagę ciągle rosnące obciążenia samorządów w zakresie wydatków bieżących. Rozumiejąc trudną sytuację i uzasadnione postulaty płacowe związkowców i pracownic biblioteki, zwłaszcza w obliczu ciągle wysokiej inflacji i rosnących kosztów utrzymania, trudno będzie w najbliższym czasie skutecznie przeciwdziałać powszechnemu zjawisku spłaszczenia płac w jednostkach samorządowych przy sukcesywnym podnoszeniu płacy minimalnej.

Nikt tych dodatkowych wydatków samorządom nie rekompensuje

– mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik z częstochowskiego magistratu. Wszystkie imprezy kulturalne i edukacyjne prowadzone przez biblioteki w Częstochowie poza tymi z Budżetu Obywatelskiego, zostają odwołane. Ich pracownicy domagają się podwyżek płac, zwiększonego finansowania dla placówek i wsparcia dla kultury. Miasto nie jest w stanie spełnić jednak ich oczekiwań.

Włodzimierz Tutaj: sprawę z potrzeb w zakresie regulacji płac. Ale sytuacja jest niezwykle trudna, biorąc pod uwagę ciągle rosnące obciążenia samorządów w zakresie wydatków bieżących. Rozumiejąc trudną sytuację i uzasadnione postulaty płacowe związkowców i pracownic biblioteki, zwłaszcza w obliczu ciągle wysokiej inflacji i rosnących kosztów utrzymania, trudno będzie w najbliższym czasie skutecznie przeciwdziałać powszechnemu zjawisku spłaszczenia płac w jednostkach samorządowych przy sukcesywnym podnoszeniu płacy minimalnej.

Tyle przedstawiciel Urzędu Miasta. Protestującą obsadę miejskiej instytucji kultury wspiera Związek Zawodowy Pracowników Bibliotek Publicznych Regionu Częstochowskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024