Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia. Czy posypią się mandaty?

Facebook Twitter

Strażnicy miejscy zyskali nowe uprawnienia. Dotyczą kontrolowania rowerzystów i osób na hulajnogach. Jeżeli poruszacie się jednośladem, znajdźcie w domu kartę rowerową. Warto ją mieć przy sobie.

50-latek zatrzymany na Starym Mieście Częstochowska straż miejska, Straż Miejska, Strażnicy Miejscy
Fot. sm.czestochowa.pl

Strażnicy Miejscy z nowymi uprawnieniami

Artur Kucharski: W sprawie wykroczeń, Strażnicy miejscy i gminni są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Nowelizacja wprowadza niewielkie zmiany w zakresie uprawnień mandatowych straży gminnych i miejskich, z czego niektóre mają wyłącznie charakter porządkujący. Zmiany weszły w życie 20 października. Strażnicy miejscy otrzymali nowe uprawnienia.

Strażnicy Miejscy zyskali nowe uprawnienia

Od 20 października Straż Miejska, oczywiście również ta częstochowska, może karać za jazdę jednośladami po drogach dla pieszych i jazdę bez uprawnień, wyjaśnia Artur Kucharski:

Artur Kucharski: Zgodnie z artykułem 86b. Kodeksu wykroczeń, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, narusza zakaz jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych, prowadząc inny pojazd niż pojazd mechaniczny, podlega karze grzywny lub karze nagany. Należy zaznaczyć, że uprawnienie dotyczy naruszenia na drodze publicznej.

Jak słyszymy od przedstawicieli Straży Miejskich, w pierwszych dniach tylko pouczali, teraz trzeba liczyć się z mandatami. Dodajmy, że częstochowscy mundurowi mogą też nałożyć mandat za niezłożenie deklaracji o źródłach ciepła czy brak tabliczki z numerem posesji na ogrodzeniu, lub budynku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj