Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Centrum Wsparcia Rodziny: Częstochowa potrzebuje nowych rodziców zastępczych

Facebook Twitter

Częstochowa dramatycznie potrzebuje rodziców zastępczych. Coraz więcej dzieci szuka spokojnego schronienia i czeka na nowy dom, mówią specjaliści.

Centrum Wsparcia Rodziny Nabór do żłobka
fot. StockSnap/ pixabay.com

Centrum Wsparcia Rodziny

Działa w mieście Centrum Wsparcia Rodziny, które w styczniu podsumowało miniony rok w tym zakresie. Ciągle bardzo brakuje rodzin zastępczych, a potrzeby rosną. To tendencja ogólnopolska:

Lidia Zeller: W ubiegłym roku bardzo wielu kandydatów odbyło u nas szkolenie, byli to kandydaci z terenu Częstochowy i spoza około 30 osób, Ale tylko jedna rodzina, czyli dwie osoby zdecydowały się na zostanie rodziną zastępczą, zawodową. Pozostałe rodziny to rodziny niezawodowe. A to oznacza, że tak się dzieje w ostatnich latach, że nawet jeżeli rodzin, chociażby nie zawodowych, przybywa, to też przybywają dzieci. Pojawiają się takie trudne sytuacje, że dzieci powinny być czasami w trybie natychmiastowym umieszczone w środowisku zastępczym.

Mówi Lidia Zeller, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „Dla rodziny” w Częstochowie. Ciągle centrum poszukuje osób, które chciałyby pełnić funkcję rodziców zastępczych. To zarówno zawodowe, jak i niezawodowe rodziny. W obecnie istniejących już brakuje miejsc:

Lidia Zeller: To jest coś, co nas bardzo martwi, bo to oznacza, że bezpieczeństwo i życie dzieci jest zagrożone. Brakuje nam miejsc w pieczy. Jeżeli mogłabym sobie pozwolić na taki apel, to dla wszystkich osób, które byłyby zainteresowane zmianą swojej ścieżki życiowej, chciałabym zaproponować takie spotkanie u nas w stowarzyszeniu. Można też do nas zadzwonić, ale myślę, że takie osobiste spotkanie w naszym centrum na ulicy Sułkowski 9 może przekona niektóre osoby, które słyszą do tego, że bycie rodzicem zastępczym jest bardzo ważne, że jest potrzebne i może ktoś w tej roli się odnajdzie.

Apelowała Lidia Zeller ze Stowarzyszenia Dla Rodziny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj