Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Smogowa Częstochowa. Częstochowski Alarm Smogowy radzi jak chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem

Facebook Twitter

Szkodliwemu wpływowi zanieczyszczeń na zdrowie ludzi można do pewnego stopnia przeciwdziałać. Jak? Poniżej porady chroniące nas przed szkodliwymi substancjami. Dzielą się nimi aktywiści z Częstochowskiego Alarmu Smogowego:

1. Oddychajmy przez nos. To naturalny filtr powietrza. Warto pomyśleć o skorzystaniu z maski antysmogowej, która powinna okrywać nos, usta i brodę. Żeby spełniła swoje zadanie, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzy i szczelnie do niej przylegać.

2. Sprawdzajmy jakość powietrza. Jako Częstochowski Alarm Smogowy monitorujemy jakość powietrza w naszym mieście, a także przekazujemy poprzez portal Facebook ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu. Dane o stężeniu zanieczyszczenia możemy znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz aplikacji Airly.

3. Jeżeli okna domu wychodzą na ulicę, w godzinach szczytu trzymajmy je zamknięte.

4. W dni, gdy stężenie zanieczyszczeń powietrza jest wysokie, powinniśmy na ile to możliwe zostać w domu. Wyjścia na zewnątrz ograniczmy do koniecznego minimum.

5. Każda przerwa od wdychania zanieczyszczonego powietrza ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, więc gdy tylko możemy, wyjeżdżajmy poza miasto.

6. Zadbajmy o odpowiednią dietę. Nasze posiłki powinny być bogate w witaminy A, C i E oraz selen, który pomaga organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników. Po organizmie stale krążą wolne rodniki i antyoksydanty, inaczej zwane przeciwutleniaczami albo antyutleniaczami.
Jeśli zachowywana jest między nimi równowaga, mamy się dobrze. Nadmiar wolnych rodników powoduje natomiast miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się. Procesy powstawania wolnych rodników przyspiesza np. palenie papierosów, wdychane wraz z powietrzem spaliny czy po prostu oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

7. Unikaj podróżowania w godzinach szczytu. Jadąc samochodem wybieraj mniej ruchliwe trasy. Zamknij okna w samochodzie a wentylacje ustaw na obieg zamknięty.


Pomiary ze stacji monitoringu jakości powietrza WIOŚ Katowice oraz urządzeń Airly w sobotę 03.02.2018 r w godzinach przedpołudniowych pokazały bardzo toksyczne powietrze w całym mieście. Był to dzień kiedy mieliśmy w Częstochowie najgorsze powietrze w całym województwie Śląskim!


Co tak naprawdę wdychamy podczas tak dużego stężenia smogu?
* Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 µg/m3.
Dnia 03.02.2018 w Częstochowie przekroczenie normy dla PM2.5 295 μg/m3 wynosiło 1180%
* Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.
Dnia 03.02.2018 w Częstochowie przekroczenie normy dla PM10 569 μg/m3 wynosiło 1138%
* Benz(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Głównym źródłem tej substancji jest spalanie paliw stałych w niskiej temperaturze – a więc węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych.

Porady oraz dane opracowali aktywiści z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 marca 2024