StartW Radiu Jura Wiadomość dnia

Smogowa Częstochowa. Częstochowski Alarm Smogowy radzi jak chronić się przed zanieczyszczonym powietrzem

1. Oddychajmy przez nos. To naturalny filtr powietrza. Warto pomyśleć o skorzystaniu z maski antysmogowej, która powinna okrywać nos, usta i brodę. Żeby spełniła swoje zadanie, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzy i szczelnie do niej przylegać.

2. Sprawdzajmy jakość powietrza. Jako Częstochowski Alarm Smogowy monitorujemy jakość powietrza w naszym mieście, a także przekazujemy poprzez portal Facebook ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń bezpośrednio zagraża naszemu zdrowiu. Dane o stężeniu zanieczyszczenia możemy znaleźć na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz aplikacji Airly.

3. Jeżeli okna domu wychodzą na ulicę, w godzinach szczytu trzymajmy je zamknięte.

4. W dni, gdy stężenie zanieczyszczeń powietrza jest wysokie, powinniśmy na ile to możliwe zostać w domu. Wyjścia na zewnątrz ograniczmy do koniecznego minimum.

5. Każda przerwa od wdychania zanieczyszczonego powietrza ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, więc gdy tylko możemy, wyjeżdżajmy poza miasto.

6. Zadbajmy o odpowiednią dietę. Nasze posiłki powinny być bogate w witaminy A, C i E oraz selen, który pomaga organizmowi neutralizować nadmiar wolnych rodników. Po organizmie stale krążą wolne rodniki i antyoksydanty, inaczej zwane przeciwutleniaczami albo antyutleniaczami.
Jeśli zachowywana jest między nimi równowaga, mamy się dobrze. Nadmiar wolnych rodników powoduje natomiast miażdżycę, raka i przedwczesne starzenie się. Procesy powstawania wolnych rodników przyspiesza np. palenie papierosów, wdychane wraz z powietrzem spaliny czy po prostu oddychanie zanieczyszczonym powietrzem.

7. Unikaj podróżowania w godzinach szczytu. Jadąc samochodem wybieraj mniej ruchliwe trasy. Zamknij okna w samochodzie a wentylacje ustaw na obieg zamknięty.


Pomiary ze stacji monitoringu jakości powietrza WIOŚ Katowice oraz urządzeń Airly w sobotę 03.02.2018 r w godzinach przedpołudniowych pokazały bardzo toksyczne powietrze w całym mieście. Był to dzień kiedy mieliśmy w Częstochowie najgorsze powietrze w całym województwie Śląskim!


Co tak naprawdę wdychamy podczas tak dużego stężenia smogu?
* Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi. Poziom dopuszczalny dla stężenia średniorocznego dla pyłu PM 2,5 wynosi 25 µg/m3.
Dnia 03.02.2018 w Częstochowie przekroczenie normy dla PM2.5 295 μg/m3 wynosiło 1180%
* Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.
Dnia 03.02.2018 w Częstochowie przekroczenie normy dla PM10 569 μg/m3 wynosiło 1138%
* Benz(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Głównym źródłem tej substancji jest spalanie paliw stałych w niskiej temperaturze – a więc węgla i drewna w domowych instalacjach grzewczych.

Porady oraz dane opracowali aktywiści z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

 

 

 

Zostaw komentarz