Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Samochodowa wycieczka po Jurze. To musisz zobaczyć! [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Nie jest przesadą stwierdzenie, że Jura Krakowsko-Częstochowska należy do najbardziej interesujących pod względem turystycznym regionów w Polsce. Które atrakcje w szczególności warto zobaczyć? Oto nasza subiektywna propozycja ciekawych miejsc, które idealnie nadają się na wycieczkę samochodową!

Ojców

Ojców słynie z tego, że jest siedzibą Ojcowskiego Parku Narodowego i pięknie położonych ruin zamkowych. Choć nie zostało z nich wiele, to i tak warto je zobaczyć i przyjechać do Ojcowa, szczególnie że poza pozostałościami po średniowiecznej budowli można tu podziwiać również jedyną w swoim rodzaju kaplicę św. Józefa Rzemieślnika położoną na wodzie.

Dolina Prądnika

Tym razem propozycja dla osób, które doceniają atrakcje krajobrazowe i naturalne, bo do takich należy Dolina Prądnika. Skały wapienne wyrastające pionowo spośród dobrze wytyczonych i świetnie zachowanych szlaków pieszych i rowerowych tworzą niepowtarzalny klimat. Warto zaparkować gdzieś w okolicy i wybrać się na kilkugodzinną przechadzkę czy przejażdżką po tym terenie, pamiętając o przestrzeganiu przepisów drogowych i mając na uwadze zaostrzony w 2022 r. taryfikator mandatów (https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/taryfikator-mandatow/).

Jaskinie

W Polsce jaskiń udostępnionych dla turystów jest stosunkowo niewiele – kilka z nich znajduje się właśnie na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do najsłynniejszych należą m.in. Grota Łokietka czy Jaskinia Ciemna, w których można podziwiać podziemny świat.

Formacje skalne

Oglądanie z bliska dużych formacji skalnych to nie lada gradka, tymczasem właśnie one stanowią jedną z najważniejszych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa czy Skała Rękawica to tylko niektóre nazwy nadane tego rodzaju obiektom, które zdecydowanie warto zobaczyć z bliska na własne oczy.

Zamki, pałace, ruiny

Przejdźmy teraz do omawiania zamków i ich ruin, bo właśnie z nich przede wszystkim słynie Jura Krakowsko-Częstochowska. Chcąc zobaczyć choćby kilka z nich, wystarczy wsiąść w samochód i objechać kolejne miejsca. Przed wyjazdem pamiętaj sprawdzić, czy masz aktualne OC, a jeśli ważność polisy dobiega końca, wykup kolejną – najlepsze oferty znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/.

Pieskowa Skała

We wsi Pieskowa Skała znajduje się wyjątkowa, doskonale zachowana i pięknie położona budowla, której historia sięga ok. XIII w. Obecnie funkcjonuje tu muzeum, które jest Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Istnieje możliwość zwiedzenia wnętrz, co zdecydowanie polecamy, bo zamek w Pieskowej Skale należy do najlepiej zachowanych wśród wszystkich podobnych obiektów znajdujących się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Ogrodzieniec

Za sprawą swojej monumentalności duże wrażenie robią ruiny zamku w Ogrodzieńcu. To ogromna budowla, którą można zwiedzać przez cały dzień. Warto wybrać się tu z rodziną z uwagi na mnogość atrakcji.

Bobolice

Dużą popularnością cieszy się też zamek w Bobolicach – znacznie mniejszy niż w Ogrodzieńcu, ale niezwykle interesujący pod względem architektonicznym i atrakcyjnie położony. Można podziwiać go z każdej strony, jak i od wewnątrz. Wybierając się na kilkudniową wycieczkę w ten rejon, polecamy wykupienie ubezpieczenia autocasco – najlepszą ofertę pomoże Ci znaleźć kalkulator OC AC.

Olsztyn

Choć ruiny zamku w podczęstochowskim Olsztynie nie oferują tak wielu atrakcji jak w Ogrodzieńcu czy Pieskowej Skale, to i tak zasługują na uwagę. Rozległy teren i piękne położenie obiektu sprawiają, że opłaca się tu zawitać.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2024