Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rozpoczął się nabór do wolontariatu koleżeńskiego. Program po szkoleniach ruszy jesienią

Facebook Twitter

Rusza kolejna edycja „Wolontariatu koleżeńskiego Mary i Max". Inicjatywa jest nam znana w Częstochowie od kilku lat, a polega na współpracy wolontariuszy z osobami ze spektrum autyzmu. Ma to ułatwić nawiązywanie relacji koleżeńskich.

Właśnie rozpoczął się nabór osób, które chciałyby wziąć udział z kolejnej odsłonie projektu.

Gabriela Dorożyńska: Zapraszamy osoby, które ukończyły 14 rok życia, mieszkają w Częstochowie lub w miejscowości pozwalającej na cotygodniowe przyjazdy do Częstochowy. Osoby niepełnoletnie muszą mieć zgodę rodzica. Zapraszamy osoby, które zadeklarują taką gotowość spotykania się z osobą w spektrum autyzmu na stopie koleżeńskiej przez okres około pół roku. Są to spotkania średnio 3 – 4 razy w miesiącu, raz w tygodniu przez około dwie godzinki. Zapraszamy osoby, które nie mają problemu z zaczynaniem i podtrzymywaniem rozmowy.

– jak mówi Gabriela Dorożyńska, prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Autyzmem, program ma na koncie swoje sukcesy, a niektóre nawiązane przyjaźnie trwają też po jego zakończeniu. Wolontariusze przede wszystkim spędzają atrakcyjnie czas z podopiecznymi…

Gabriela Dorożyńska: Ograniczeniem jest tu jedynie fantazja i bezpieczeństwo uczestniczących w spotkaniach. W tym czasie postaramy się pozyskiwać vouchery do różnych atrakcyjnych miejsc w Częstochowie, tak aby uczestniczący w programie nie musieli angażować własnych środków. Są to vouchery, bilety do kina, kawiarni, pizzerii, do innych atrakcyjnych miejsc na terenie Częstochowy. Wolontariusze w trakcie trwania programu uczestniczą również w dwóch spotkaniach grupowych. Program kończy się uroczystym finałem.

Rekrutacja do programu będzie trwała przez całe wakacje. Pierwsze szkolenie dla wolontariuszy zaplanowane jest na wrzesień, a projekt na dobre ruszy w październiku. Każda para uczestnicząca w programie „Wolontariat koleżeński”, będzie miała przypisanego opiekuna – psychologa z doświadczeniem w pracy z osobami w spektrum autyzmu.

Gabriela Dorożyńska: Opiekun czuwa nad relacją. Jest to osoba, która również wspiera wolontariuszy, uczestników oraz ich rodziny w trakcie całego trwania programu. Jest obecny na pierwszym spotkaniu pary, ale następnie pary już się spotykają same. Jest to osoba, do której również można się zgłosić, jeżeli brak nam pomysłów na spotkania albo mamy jakieś trudności w programie. Zatrudniane są również pracowniczki terenowe, które przygotowują ofertę biletów i voucherów do atrakcyjnych miejsc w Częstochowie. Jest to również okazja, aby poznać nowe, fajne miejscówki na terenie Częstochowy.

– dodaje Gabriela Dorożyńska. Warto pamiętać, że wolontariusz będzie mógł zwrócić się do opiekuna o wsparcie, czy radę na każdym etapie uczestnictwa w programie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj