Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Raport straży pożarnej: dramatycznie rośnie liczba ofiar pożarów i zaczadzenia

Facebook Twitter

Najnowszy raport straży pożarnej nie pozostawia złudzeń - rośnie liczba ofiar pożarów oraz zaczadzeń. Tylko w tym sezonie grzewczym z powodu zatrucia czadem śmierć poniosło 14 osób.

Państwowa Straż Pożarna
fot. gov.pl

Raport straży pożarnej jest jednoznaczny: w ostatnich tygodniach liczba ofiar pożarów i zaczadzenia w Polsce dramatycznie wzrosła

Według danych Państwowej Straży Pożarnej, od października niemal 100 osób straciło życie w wyniku tych tragicznych zdarzeń. Od początku sezonu grzewczego, czyli od października, odnotowano aż 6087 pożarów w obiektach mieszkalnych. Niestety, w wyniku tych pożarów aż 85 osób poniosło śmierć, a 374 odniosły obrażenia. To alarmujące dane, które wskazują na pilną potrzebę podjęcia działań mających na celu zapobieżenie takim tragediom.

Szczególnie niebezpieczne jest zatrucie tlenkiem węgla, które również często prowadzi do utraty życia. Tylko w tym sezonie grzewczym z powodu zatrucia czadem śmierć poniosło 14 osób, a 387 uległo podtruciu. Strażacy musieli interweniować aż 761 razy w związku z tym zagrożeniem.

Porównując dane z ubiegłego roku, można zauważyć wzrost liczby ofiar pożarów. W tym samym okresie, czyli od października, w 2022 roku odnotowano 5970 pożarów budynków mieszkalnych, w wyniku których 75 osób straciło życie, a 452 odniosły obrażenia. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku zatrucia czadem liczba ofiar była wyższa w ubiegłym roku. W tym samym okresie odnotowano 760 interwencji związanych z emisją tlenku węgla, podtruły się 254 osoby, niestety 27 straciło życie.

Wzrost liczby tragicznych zdarzeń związanych z pożarami i zatruciem czadem powinien być alarmem dla społeczeństwa. Konieczne jest podjęcie działań zarówno na poziomie instytucji, jak i indywidualnym. Odpowiednia edukacja i dbałość o bezpieczeństwo w domach mogą zdecydowanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich tragedii.

/PAP/

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024