Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Przybywa obcokrajowców w naszym rynku pracy

Facebook Twitter

Mamy coraz więcej zatrudnionych w gronie cudzoziemców, również na naszym częstochowskim rynku. Coraz więcej osób spoza Polski decyduje się podjąć u nas legalnie pracę. 

Aktualnie w Częstochowie oficjalnie zatrudnionych jest 16 683 pracowników z zagranicy. W Polsce to już ponad 1 mln 67 tys. osób. W województwie śląskim odnotowaliśmy ponad 90 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. W Częstochowie dominują oczywiście pracownicy z Ukrainy, tak było też przed inwazją Rosji na teren Ukrainy. W ciągu ostatniego półrocza liczba przyjezdnych wzrosła o 56 tys. osób, w naszym województwie zarejestrowano ponad 4200 osób więcej niż w czerwcu ubiegłego roku.

Beata Kopczyńska: Już od kilku lat najliczniejszą grupą wśród pracowników zagranicznych w naszym kraju jak i samy województwie są obywatele Ukrainy. Pod koniec listopada ubezpieczeniem społecznym podlegało 753 tysiące obywateli Ukrainy, czyli o 24 tysiące więcej niż w czerwcu.

– informuje rzecznik ZUS-u w regionie Beata Kopczyńska. Są jednak części w kraju, gdzie liczba obcokrajowców na rynku pracy spada. Obok Ukraińców najliczniejszą grupą pracujących u nas przyjezdnych, są obywatele Białorusi i Gruzji.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj