Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Protest przeciwko rozbudowie cegielni. Pod protestem podpisało się 600 mieszkańców

Facebook Twitter

Mieszkańcy dzielnicy złożyli w urzędzie protest przeciwko rozbudowie cegielni. Uda im się zablokować plany prywatnego przedsiębiorcy?

Zamknięty urząd miasta w Częstochowie

Protest przeciwko rozbudowie cegielni – plany firmy chcą zablokować mieszkańcy Gnaszyna i Kawodrzy? Skierowali do Urzędu Miasta Częstochowy list protestacyjny, a pod nim 600 zebranych podpisów mieszkańców tych dzielnic. Przedsiębiorca chce zwiększyć wydobycie w rejonie ulic Tatrzańskiej i Wichrowej.

Włodzimierz Tutaj: Na wniosek złożony przez spółkę Wienerberger Ceramika Budowlana, w mieście Częstochowa trwa postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na powiększeniu obszaru górniczego. Planowane przedsięwzięcie ma polegać na rozbudowie o kolejne 16 hektarów złoża Gnaszyn na północ, czyli istniejącej odkrywki, eksploatacji kopaliny i ów potocznie zwanych gliną.

Protest przeciwko rozbudowie cegielni – firma ma ważną koncesję

Firma posiada ważną koncesję do 2030 roku, informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik w częstochowskim magistracie. Właściciel cegielni odpowiednie pisma złożył też do Wód Polskich, Sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w związku z planowanym rozwojem firmy.

Włodzimierz Tutaj: Do tej pory te uzgodnienia trwają, z wyjątkiem sanepidu, który opinię swoją w tej sprawie już wydał. Na początku października Komitet Społeczny do spraw Cegielni Wienerberger złożył swój protest przeciwko wydaniu pozytywnej decyzji na otwarcie nowego wyrobiska. Kilka dni później wpłynął kolejny sprzeciw Rady Dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza, popierający zastrzeżenia co do powiększenia wyrobiska.

Mieszkańcy i Rada Dzielnicy mówią jednym głosem

Protest trwa, do zawiązanego komitetu społecznego dołączyła też Rada Dzielnicy. W konsultacje zaangażował się m.in. Wydział Ochrony Środowiska w magistracie. Inwestor nie składa broni, argumentuje też, że prowadzi dialog z mieszkańcami odnośnie inwestycji od dłuższego czasu.

Włodzimierz Tutaj: Firma deklaruje dalsze konsultacje. Kolejne spotkanie dialogowe ma zostać zorganizowane na początku 2024 roku. Postępowanie dotyczące wydania środowiskowych uzgodnień dotyczących poszerzenia terenu wyrobiska dla Wienerbergera nadal jest w toku.

Przypomnijmy cegielnię prowadzi potentat w tej dziedzinie, austriacka firma Wienerberger, jest właścicielem tych terenów od blisko 25 lat.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj