Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Powiat częstochowski dobrze oceniany w gospodarowaniu pieniędzmi w rankingu za miniony rok

Facebook Twitter

Najnowszy samorządowy ranking z dobrej strony ocenia działania Starostwa Częstochowskiego. Doceniono w nim ekonomiczne decyzje powiatu, oceniony był właśnie zakres gospodarowania finansami publicznymi.

fot. czestochowa.powiat.pl

Powiat pnie się w tym zestawieniu w górę już od kilku lat.

Powiat częstochowski został sklasyfikowany na 20 miejscu wśród 314 powiatów ziemskich w rankingu finansowym samorządu terytorialnego w Polsce. W 2018 roku powiat częstochowski znalazł się na 67 miejscu, rok później awansował na 25 miejsce, a w tym roku tracimy już tylko 17% do zwycięzcy – powiatu wrocławskiego. Opracowanie obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Naukowcy zbadali sposób gospodarowania pieniędzmi, korzystają z oficjalnych sprawozdań finansowych.

Takie raporty co roku trafiają do Regionalnej Izby Obrachunkowej

– zauważa Michał Dzwonnik, rzecznik Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Dwudziesta lokata to dobre miejsce wśród liderów w gospodarowaniu środkami finansowymi w 2020 roku. Jak wiadomo był to rok trudny z racji pandemii, a samorządy musiały wydatkować dodatkowe, nieprzewidziane wcześniej fundusze:

Co więcej, wysoki udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem oznacza zwiększoną atrakcyjność jednostki z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Są również odpowiednim miejscem do różnego rodzaju  przejawów działalności kulturalnej i społecznej. Znaczny udział wydatków inwestycyjnych świadczy również o zdolności obsługi zadłużenia oraz o sięganiu do różnych źródeł finansowania inwestycji

– dodaje rzecznik Michał Dzwonnik. W raporcie oceniane było m.in. pozyskiwanie i wydatkowanie środków unijnych w inwestycjach samorządowych. Przypomnijmy, powiat częstochowski został sklasyfikowany na 20 miejscu wśród 314 powiatów ziemskich.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj