Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Politechnika Częstochowska obchodzi Światowy Dzień Wody

Facebook Twitter

Na Politechnice Częstochowskiej jak co roku tradycyjnie świętowano Dzień Wody. Uczniowie szkół ponadpodstawowych mieli okazję dowiedzieć się m.in. w jaki sposób dbać o naturalne zasoby, czy poznać właściwości naszej częstochowskiej kranówki.

Światowy Dzień Wody Politechnika Częstochowska
fot.pcz.pl/

Politechnika Częstochowska i Światowy Dzień Wody

Dariusz Roszak: Jest to woda podziemna, czyli jej smak jest naturalny, zawiera w sobie wiele mikro i makro elementów, które są korzystne dla nas np. związki wapnia, związki magnezu. Propagujemy to picie wody z kranu, ponieważ to też aspekt bardziej szeroki, jeżeli nie będziemy kupować wody z butelek, tylko korzystać z wody kranówki, zaoszczędzimy te materiały, które posłużyły do wyprodukowania butelek, zaoszczędzimy na tym, że nie będzie ktoś musiał zagospodarować tych odpadów.

Mówi Dariusz Roszak z Wodociągów Częstochowskich. Politechnika po raz kolejny zaprosiła uczniów szkół ponadpodstawowych do wspólnych obchodów. Młodzież mogła przekonać się, jak ważna jest woda dla życia na ziemi:

Agata Rosińska: Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło ”Woda dla pokoju”. Woda może być czynnikiem, który przynosi pokój, ale też może być przyczyną konfliktów, szczególnie kiedy tej wody zaczyna brakować, kiedy jest coraz bardziej zanieczyszczona, kiedy nie wszyscy mają równy dostęp do wody- to może być przyczyną narastających konfliktów między społecznościami i państwami, dlatego też staramy się podkreślić, że woda jest to nasz zasób, który powinniśmy wykorzystywać w sposób zrównoważony, w sposób kontrolowany.

Mówi prof. Agata Rosińska. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę i umiejętności podczas warsztatów, wykładów, a także laboratoriów prowadzonych przez specjalistów:

Elżbieta Sperczyńska: Chciałam pokazać, w jaki sposób można wodę przygotować jako wodę do picia, ale z wody rzecznej, czyli jak mamy taką wodę pobraną z rzeki, jakie są parametry, które przekraczają choćby to takie podstawowe, czyli mamy marne, mamy mentalność, ona nie zawsze ładnie nam pachnie i co możemy zrobić, żeby ta woda wyglądała o wiele lepiej. Oczywiście ona nie będzie spełniała wszystkich parametrów, ale te podstawowe, których przynajmniej młodzież zobaczy, że jest o wiele lepszej jakości.

Dodaje dr inż. Elżbieta Sperczyńska z Politechniki Częstochowskiej. W tym roku święto odbywało się pod hasłem „Woda dla pokoju”. W Częstochowie zaangażowane szkoły to: I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego, Zespół Szkół im. W. Szymborskiej, VII Liceum Ogólnokształcące nr VII im. M. Kopernika i Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj