Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Polecane do uprawy odmiany marchwi

Facebook Twitter

Marchew to warzywo cenione ze względu na wysokie walory smakowe i wartości odżywcze. Jej jadalne korzenie o wydłużonym kształcie dorastające do 35 cm długości, mają intensywnie pomarańczowe zabarwienie i są po prostu bardzo smaczne. W dodatku obfitują w witaminy i składniki odżywcze, a szczególnie w prowitaminę A. Marchew nie jest trudna w uprawie i warto umieścić ją w swoim ogrodzie warzywnym.

Na rynku znajdziemy mnóstwo odmian, podpowiadamy więc na które zwrócić uwagę i wybrać do swojej uprawy. Oferta Sklepu Nasiona: https://sklep-nasiona.pl/nasiona-marchwi/

Odmiany wczesne

Ambrosia

Jest to odmiana o krótkim, bo zaledwie 70-dniowym okresie wegetacji. Jej czerwono – pomarańczowe korzenie dorastają do 28 cm długości i praktycznie pozbawione są włókien oraz rdzenia. Ze względu na małą ilość włókien, a dużą zawartość cukrów korzenie mają wyjątkowo pyszny smak. Bardzo dobrze nadają się na surowo do surówek, ale także na przetwórstwo i do mrożenia. Zbiory rozpoczynają się już w maju i trwają do sierpnia.

Amsterdamska

Bardzo plenna odmiana. Wytwarza korzenie o walcowatym kształcie, do 15 cm długości, ciemnopomarańczowe. Są kruche i niezwykle soczyste w smaku. Zbiory trwają od lipca do września. Ta odmiana nadaje się zarówno do uprawy gruntowej, jak i w inspekcie i pod osłonami.

Kalina F1

Odmiana wykształca ciemnopomarańczowe korzenie o długości do 20 cm. Wyróżnia je wysoka zawartość cukrów oraz karotenu. Jej nasiona wysiewamy od marca do kwietnia, a zbiory przeprowadzamy od sierpnia do września.

Naomi

Jest jedną z najwcześniej dojrzewających odmian typu nantejskiego, okres jej wegetacji trwa 95-100 dni. Wyrównane korzenie o cylindrycznym kształcie mają długość 16-18 cm i pokrywa je gładka oraz delikatna skórka, a miąższ jest smaczny i soczysty. Korzenie nie mają skłonności do zazieleniania się. Odmian polecana jest do pędzenia oraz wczesnowiosennej uprawy gruncie. Idealna do spożywania na surowo.

Jeden z największych na rynku wybór nasion warzyw w sklep-nasiona: https://sklep-nasiona.pl/warzywa-sklep-nasiona/

Pariser Markt 4

Ciekawa wczesna odmiana, o nietypowych korzeniach, bardzo krótkich i o kulistym kształcie. Zawiera dużo karotenów i cukrów. Jej niewielkie korzenie są idealne do spożycia na surowo ale także do mrożenia lub konserwowania w całości. Jej zbiory trwają od czerwca do października.

Odmiany średnio wczesne

Nantejska

Odmiana przeznaczona na zbiór letni oraz jesienny. Wykształca długie, kształtne, walcowate korzenie, które są kruche i bardzo smaczne, o delikatnym miąższu. Zbiory tej odmiany są możliwe od lipca do października, a korzenie z opóźnionego siewu nadają się do przechowywania.

Purple Haze F1

Nietypowa odmiana, która wytwarza długie korzenie (20-25 cm) o niespotykanej, purpurowej barwie. W środku są jednak intensywnie pomarańczowe, a po ugotowaniu purpurowy kolor blednie. Korzenie Purple Haze mają w porównaniu do innych odmian wyjątkowo wysoką zawartość karotenu i witamin.

Lenka

Plenna odmiana o wysokiej jakości plonów. Jej okres wegetacji trwa około 140-150 dni. Jej korzenie o wyrównanym, walcowatym kształcie mają kruchy i soczysty miąższ, o dużej zawartości cukrów. Polecana jest szczególnie na zbiór jesienny oraz zimowy.

Odmiany późne

Perfekcja

Jest to jedna z odmian w typie Berlikumer. Korzenie są dosyć długie, dorastające do 19 cm, mają wyrównany, cylindryczny kształt, czerwono – pomarańczową barwę, a ich miąższ jest bardzo smaczny. Zbiór przypada we wrześniu i październiku lub opóźniony w listopadzie. Dużą zaletą tej odmiany jest możliwość przechowywania zimowego.

Blanka

Bardzo plenna odmiana, wyjątkowo odporna na niesprzyjające warunki pogodowe i glebowe, dająca plony wysokiej jakości. Jej korzenie są długie, nawet do 28 cm i masie 160-200 g. Mają stożkowaty kształt, ostre zakończenia i pozbawione są tendencji do pękania. Miąższ jest smaczny oraz zwarty.

Dolanka

Plenna odmiana o wyjątkowo dużych korzeniach, o długości nawet do 30 cm i stożkowatym kształcie. Odmiana daje plony wysokiej jakości. Korzenie nie mają tendencji do pękania, zniekształceń czy zazieleniania się. Ma dosyć niską zawartość cukrów, ale wysoką karotenu. Polecana do bezpośredniego spożycia, przetwórstwa i mrożenia. Zbiory od września do listopada.

Samba

Bardzo plenna odmiana o dobrej strukturze plonów. Jest to mieszańcowa odmiana w typie Berlikumer. Wykształca kształtne korzenie o długości 22-25 cm, które mają intensywnie pomarańczową barwę. Korzenie są tępo zakończone, intensywnie wybarwione na całym przekroju i mają gładką skórkę. Zbiory są możliwe od końca sierpnia do października.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj