Garniec Smaków

Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Podsumowanie kampanii społecznej „Bezpieczeństwo bez barier”

Facebook Twitter

3 grudnia obchodziliśmy międzynarodowy dzień osób z niepełnosprawnościami. Był to także idealny moment do podsumowania kampanii społecznej „Bezpieczeństwo bez barier”.

Przez ponad 2 miesiące w Częstochowie prowadzone były działania mające poprawić bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnością w ruchu drogowym:

W trakcie tej akcji udało się zrobić – moim zdaniem – bardzo wiele, ponieważ powstały materiały graficzne, broszury edukacyjne, które mówią o tym, w jaki sposób pomagać, w jaki sposób komunikować się z osobami z niepełnosprawnościami i powstały również karty informacyjne dla osób głuchych i głuchoniemych, które pomagają też w komunikacji z osobami – nazwijmy to – pełnosprawnymi/ bez niepełnosprawności, ale również z służbami mundurowymi. Zrobiliśmy również wspólnie z policją karty informacyjne właśnie dla funkcjonariuszy policji i one będą jeździć we wszystkich radiowozach w Częstochowie. Na filmie widać to dokładnie, w jaki sposób pomagają one w komunikacji z osobami głuchymi czy niedosłyszącymi. 

Mówił Michał Adamus. Kampanię podsumował również Dariusz Atłasik – Komendant Miejski Policji w Częstochowie:

Oczywiście, przede wszystkim jest to skierowane do osób niepełnosprawnych, bo nasza życzliwość, życzliwość społeczeństwa ma wychodzić w tym kierunku, aby tym ludziom żyło się lepiej i wygodniej. Oczywiście jest to powiązane z kwestią związaną z pracą naszych poszczególnych wydziałów, w szczególności ruchu drogowego, ale nie tylko. Tak naprawdę zachowanie osób z potrzebami przestrzeni drogowej to jest tylko jedna sfera życia. Ta kampania m.in. poprzez ruch drogowy, ale poprzez wszelkie inne działania ma dotrzeć do tych osób a przede wszystkim dotrzeć do społeczeństwa, bo policji jest niewielka grupa, ludzi se specjalnymi potrzebami również. Pozostała część to społeczeństwo, które musi to widzieć. Bez tej współpracy z wszystkimi nie jesteśmy w stanie zapewnić w 100% bezpieczeństwa. A o to chodzi, żebyśmy wszyscy działali w takim kierunku, aby bezpiecznie było na każdej płaszczyźnie. Począwszy od osób niepełnosprawnych po te najbardziej sprawne.

W ramach do kampanii do współpracy zostały zaproszone m.in. osoby niewidome:

Ja w ogóle tę kampanię oceniam bardzo dobrze. Cieszę się, że w ogóle coś takiego jest w naszym mieście, że policja się do nas zwróciła o współpracę i naprawdę słuchali tego, co mówimy, tego jakie mamy problemy. Wychodziliśmy na miasto, mieliśmy możliwość pokazania paniom policjantkom, jak wygląda poruszanie się w ciemnościach, przechodzenie przez pasy. Myślę, że dzięki temu właśnie uwrażliwimy społeczeństwo nasze, że jeżeli widzą białą laskę to, żeby podeszli i pomogli.

Radio Jura: A jak Pani się wydaje, czy nasze miasto jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych?

Jest coraz lepiej – jak ja to mówię, ale oczywiście mogłoby być lepiej. Ja zawsze będę mówiła, że bardzo by nam zależało, żeby wszystkie przejścia, które posiadają światła, były udźwiękowione – dla nas to jest niezbędne do przejścia. 

Mówiła Ilona Juszczyk – kierownik delegatury Polskiego Związku Niewidomych okręgu śląskiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj