Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Olsztyn ponownie stanie się miastem. Zmieni też nazwę na Olsztyn Jurajski?

Facebook Twitter

Olsztyn Jurajski, być może wkrótce też z tak brzmiącą nazwą, wśród 10 miejscowości, które starają się odzyskać prawa miejskie. Jest już gotowe rządowe rozporządzenie w tej sprawie.

Wszystko wskazuje na to, że finalizacja starań o zmianę statusu podczęstochowskiej gminy nastąpi 1 stycznia 2022 roku, gdy przepis wejdzie w życie.

Jest to spełnienie naszych oczekiwań i ambicji. Zabiegaliśmy o to od co najmniej kilku lat. Myśleliśmy, że jest to sprawiedliwość historyczna. To nowe możliwości, które będą się otwierały przed Olsztynem i Gminą Olsztyn. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mamy ogromną szansę, że od 1 stycznia 2022 będziemy miastem. Chcielibyśmy w następnym kroku zmienić nazwę miejscowości na Olsztyn Jurajski i wyeliminować w ten sposób całą masę problemów, które wynikają z faktu, że tak samo nazywamy się jak miasto na Mazurach

– komentuje wójt gminy Olsztyn Tomasz Kucharski. Lokalne władze upatrują w zmianie administracyjnej sporej szansy dla ciągle niedużego miasteczka do 5 tys. mieszkańców, które zyska jednak nowe prawa i możliwości:

Mamy ambicje, aby być miasteczkiem i w związku z tym zyskać trochę na prestiżu w rozmowach z inwestorami i otworzyć sobie nowe drogi, nowe możliwości, nowe płaszczyzny do pozyskiwania środków zewnętrznych. Będziemy mogli również korzystać ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale równocześnie otwierają nam się nowe możliwości rozwojowe dla małych miast. Tutaj upatrujemy różnego rodzaju szans dla naszego Olsztyna.

Wcześniej lokalny samorząd prowadził w tej sprawie konsultacje społeczne z mieszkańcami. Odzyskanie praw miejskich spotkało się w większości z pozytywnym odzewem:

Do każdej posesji na terenie Gminy Olsztyn dostarczyliśmy ankietę. Każdy z mieszkańców mógł się wypowiedzieć, czy jest za tym, aby nadać Olsztynowi prawa miejskie, czy jest przeciwny. Te konsultacje wyszły pozytywnie na rzecz nadania praw miejskich. Również pan Wojewoda Śląski wysłał nasz wniosek z pozytywną rekomendacją do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, również Rada Gminy Olsztyn podjęła uchwałę pozytywną w tym temacie. Ta procedura teraz ma szansę się zakończyć do końca lipca.

Rozmawialiśmy z wójtem Olsztyna – Tomaszem Kucharskim. Rada Ministrów wyda rozporządzenie w temacie zmian administracyjnych do 31 lipca.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022