Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od soboty (24.10) obowiązują inne zasady kierowania na kwarantannę

Facebook Twitter

Teraz nie obowiązuje ona już domowników. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem od minionej soboty kwarantanna dotyczy tylko osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Do tej pory osoba, która miała bliski kontakt (co najmniej 15 minut we wspólnym, zamkniętym pomieszczeniu) z osobą zakażoną kierowana była na 10-dniową kwarantannę liczoną od ostatniego dnia kontaktu z zakażonym.

Oprócz osoby „z kontaktu” kwarantanną obejmowani byli wszyscy domownicy.

Ponadto zgodnie z tą nową regulacją osoby, które zostały skierowane na kwarantannę lub są objęte izolacją domową i ubiegają się o wypłatę zasiłku, nie dostarczają decyzji lub zaświadczeń sanepidu do ZUSu bądź pracodawcy. Sanepid nie wydaje obecnie takich decyzji lub zaświadczeń, tylko umieszcza odpowiednie dane na temat obowiązku kwarantanny czy izolacji w systemie informatycznym, skąd na własną rękę pozyskuje je ZUS. 

I to nie jedyne zmiany:

Warto wiedzieć, że świadczenia przysługują także tym ubezpieczonym, którzy znaleźli się na kwarantannie z racji wspólnego zamieszkiwania z osobą zakażoną. W takim przypadku ubezpieczony wypełnia zaświadczenie, które jest do pobrania na stronie ZUSu.

– dodaje Marcin Breczko z Urzędu Miasta w Częstochowie.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj