Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Najcieplejszy wrzesień – rekordowe temperatury także w październiku

Facebook Twitter

O trzech rekordach temperatury w 2023 roku donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rekordowo ciepło było w styczniu, wrześniu i październiku. Meteorolodzy nie wahają się użyć określenia "szalony 2023".

rekordowe temperatury
fot. pixabay.com

Rekordowe temperatury we wrześniu i październiku

Szalony 2023 rok to już trzy najważniejsze rekordy w polskiej meteorologii: najwyższa temperatura w styczniu, najcieplejszy wrzesień, najwyższa temperatura w październiku

– tweeta tej treści zamieścił w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pierwszy rekord 2023 odnotowano już w pierwszych godzinach tego roku. W Głuchołazach (Opolskie) 1 stycznia po godzinie 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia Celsjusza. Rekord ciepła w ciągu dnia został pobity w Warszawie, gdzie po południu na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 stopnia.

Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj na Okęciu mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord jeżeli chodzi o temperaturę maksymalną w styczniu

– powiedziała wówczas PAP Anna Woźniak z IMGW-PIB.

Pod koniec września rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski poinformował, że synoptycy zweryfikowali dane z ponad 100 lat, czyli od początku XX wieku.

We wrześniu wartość średniej temperatury jest o 3,6 stopnia Celsjusza wyższa od normy

– dodał rzecznik IMGW. Na koniec miesiąca okazało się, że miesiąc był najcieplejszy w historii pomiarów.

W ostatni wtorek w Legnicy (Dolnośląskie) termometry pokazały 29,2 stopnia Celsjusza. Tym samym został pobity rekord temperatury dla października w Polsce z 1966 r. Po godz. 13 IMGW podał, że termometry pokazały w tym mieście 29,2 stopnia Celsjusza.

Mamy rekord temperatury dla października w Polsce pobity z 1966 roku

– napisał Instytut na platformie X.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj