Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na razie małe zainteresowanie miejskimi ekodotacjami. Urząd Miasta czeka na wnioski jeszcze przez 2 tygodnie

Facebook Twitter

Na razie mamy umiarkowane zainteresowanie ekologicznymi dotacjami, przyznaje Urząd Miasta. Przeszkodziła zainteresowanym inwestycjami w domach zarówno inflacja, sytuacja związana z wojną za wschodnią granicą i rosnące ceny usług oraz materiałów.

fot. Pixabay

Tymczasem jeszcze do końca marca można składać wnioski o dopłaty do instalacji odnawialnych źródeł energii.

Na razie zostało złożonych 28 wniosków na modernizację systemu grzewczego, 10 wniosków na montaż instalacji fotowoltaicznych i 4 wnioski o usuwanie azbestu. To niewysoka liczba w porównaniu z zeszłymi latami. Powody są dość oczywiste – sytuacja za wschodnią granicą nie zachęca do podejmowania inwestycji, i do tego należy doliczyć rosnące ceny gazu.

Jak mówi Tomasz Jamroziński, kierownik biura prasowego w magistracie, ciągle przyjmowane są zgłoszenia osób, które chcą wymienić piec, zainstalować fotowoltaikę czy pozyskać środki na usuwanie azbestu z posesji.

Dofinansowanie będzie przysługiwać na inwestycje planowane do realizacji po dacie podpisania umowy dotacji, jednak nie później niż do 20 września. W przypadku likwidacji kotła palonego węglem i zastąpieniem go ekologicznym źródłem ciepła, podłączeniem do sieci ciepłowniczej, ogrzewaniem elektrycznym, kotłem gazowym, kotłem olejowym bądź pompą ciepła dofinansowanie wyniesie do 70% kosztów netto zakupu nowego źródła ciepła lub wykonania przyłącza do węzła cieplnego wraz z węzłem jednak nie więcej niż 5 tys. złotych.

W tym roku są o wiele większe szanse na otrzymanie miejskiego wsparcia. O zasadach na jakich udzielane są miejskie dotacje, przypomina Tomasz Jamroziński. Chętnie w ostatnich miesiącach mieszkańcy instalują panele fotowoltaiczne, które pozwalają obniżyć opłaty za prąd. Miasto zachęca jeżeli planujemy takie przedsięwzięcie:

Dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznych wyniesie do 50% poniesionych kosztów netto, jednak nie więcej niż 5 tys. złotych. W przypadku usuwania azbestu z nieruchomości dofinansowane będą koszty demontażu płyt azbestowo-cementowych z dachu bądź elewacji i zabezpieczenia ładunku, transportu. Kwota dotacji wyniesie nie więcej niż 4 tys. złotych.

Po więcej informacji zaglądajcie na stronę internetową UM, o szczegóły można pytać też Wydział Ochrony Środowiska.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj