Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na granicach bez zmian. W dalszym ciągu możliwe skierowanie na kwarantannę

Facebook Twitter

Ciągle panują obostrzenia związane z pandemią, jeśli chodzi o przekraczanie granic z naszymi najbliższymi sąsiadami: Czechami i Słowacją. Choć nie ma bezpośredniej kontroli na granicach, to poza niektórymi wyjątkami, możemy mieć problem, wracając do naszego kraju.

Spadek liczby zakażonych spowodował w Polsce poluzowanie obostrzeń. Także w Republice Czeskiej już miesiąc temu zniesiono stan wyjątkowy. Mimo to, nic w temacie przekraczania granicy się nie zmieniło. Jak informuje chor. szt. Szymon Mościcki, rzecznik prasowy Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, w dalszym ciągu obowiązują ograniczenia i konieczność odbycia kwarantanny. A Straż Graniczna prowadzi wyrywkową kontrolę sanitarną osób powracających do kraju.

Osoby, które chcą przekroczyć granicę w kierunku z Czech do Polski bądź ze Słowacji do Polski w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP, są zobowiązane poddać się kwarantannie poprzez zgłoszenie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, osoby, które przekraczają granice państwową w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie sąsiadującym.

W środę (19.05.) natomiast Niemcy poluzowali obostrzenia związane z przekraczaniem ich granicy. Osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy, a także posiadające aktualny test są zwolnione z kwarantanny. To samo dotyczy osób, które wjeżdżają na teren Niemiec na krócej niż 24 godziny, to tzw. mały ruch graniczny.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj