Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Na głosowanie z komórką. Co jeszcze przez internet załatwimy przed wyborami?

Facebook Twitter

Dokument, na podstawie którego można stwierdzić tożsamość - to z nim musimy pojawić się podczas nadchodzących wyborów w lokalu wyborczym. Niedawne zmiany w prawie i nowe funkcje aplikacji mObywatel umożliwiają i dają taką możliwość, aby dokumentować prawo do głosowania właśnie tą aplikacją.

Na głosowanie z komórką

Na głosowanie z komórką – nią nie zagłosujemy, ale potwierdzimy tożsamość

7 kwietnia br. wszyscy uprawnieni będą głosować w pierwszej turze wyborów samorządowych. Sprawdź, jak przygotować się do głosowania i co możesz załatwić online, zanim pójdziesz oddać głos. Przypominamy też, że w wyborach samorządowych nie możesz jednorazowo zmienić miejsca głosowania, tak jak to miało miejsce w wyborach parlamentarnych. Nie ma również możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania po to, by zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym.

Szybki i łatwy dostęp do danych z Centralnego Rejestru Wyborców
Swoje dane sprawdzisz, logując się na stronie GOV.PL lub w aplikacji mObywatel. W CRW przetwarzane są dane osobowe obywateli polskich, którzy ukończyli 17 lat i obywateli państw UE (innych niż Polska) i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jeżeli złożyli wniosek o dopisanie ich do Centralnego Rejestru Wyborców.

Zmień stały obwód głosowania lub dopisz się do CRW
Od 21 lutego br. roku obowiązują nowe procedury dotyczące wniosków o rejestrację stałego obwodu głosowania w wyborach samorządowych. Uproszczono przepisy po to, by ułatwić proces oddawania głosu tym, którzy nie mają meldunku w swoim stałym miejscu zamieszkania.

Aby móc zagłosować w stałym miejscu zamieszkania:

  • wejdź na stronę GOV.PL,
  • zaloguj się swoim profilem zaufanym,
  • podaj swój adres stałego miejsca zamieszkania i zaznacz oświadczenie, że mieszkasz pod tym adresem na stałe (możesz też dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające fakt zamieszkania w danej gminie, np.: umowę najmu mieszkania, oświadczenie właściciela mieszkania, w którym mieszkasz, rachunek za prąd, na którym są Twoje dane),
  • sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie.

Potwierdzenie złożenia wniosku i decyzję o zmianie miejsca stałego obwodu głosowania otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.

Wybory 2023

Na głosowanie z komórką – aplikacją mObywatel potwierdzimy tożsamość

Online możesz także zgłosić zamiar głosowania przez pełnomocnika. Jest to rozwiązanie przygotowane dla osób, które mają ukończone 60 lat lub posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Te osoby nie muszą przychodzić osobiście do lokalu wyborczego w dniu wyborów – mogą zagłosować przez pełnomocnika, czyli upoważnić inną osobę, aby zagłosowała w ich imieniu. Tu ważne są terminy – taki wniosek składamy najpóźniej na 9 dni przed dniem wyborów.

Głosuj z mDowodem
W lokalu wyborczym możesz okazać aktualny mDowód. To pełnoprawny dokument, którym potwierdzisz swoją tożsamość na terenie Polski. Pamiętaj, że skorzystasz z niego także w trybie offline, czyli bez dostępu do internetu. Więcej informacji o usłudze Wybory w aplikacji mObywatel 2.0. znajdziesz TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj