Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Międzynarodowy Dzień Mediacji. W Częstochowie rozmawiali specjaliści w tej dziedzinie

Facebook Twitter

Międzynarodowy Dzień Mediacji - to okazja by znów wypromować ideę pozasądowego rozwiązywania konfliktów i sporów.

Międzynarodowy Dzień Mediacji – jak ważne jest pozasądowe rozstrzyganie sporów

W Częstochowie w ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji, który przypada w trzeci czwartek października, znów proponowano pozasądowe rozwiązywanie konfliktów i sporów. Zachęcają do godzenia skłóconych stron poprzez mediacje nawet sędziowie, co skraca postępowania i pozwala w wielu sprawach uniknąć długotrwałej drogi sądowej.

Większość spraw da się załatwić na drodze mediacji

– mówi sędzia Anna Cencora – prezes Sądu Rejonowego.

Anna Cencora: Mediacje są bezkonfliktowym, pozasądowym sposobem rozwiązywania sporów i konfliktów. W mojej pracy jako sędziego rodzinnego mają one szczególne znaczenie, gdyż większość spraw, którymi się zajmuję, może być właściwie rozstrzygnięte w drodze mediacji, Dzięki mediacji mamy takie poczucie sprawczości i to nie jest żadna ujma ustąpić w swoich roszczeniach, zwłaszcza kiedy dotyczy to najważniejszych osób, z którymi pracujemy, czyli małoletnich dzieci.

Na okoliczność Międzynarodowego Dnia Mediacji w Częstochowie obradowali specjaliści w tej dziedzinie, pracownicy społeczni, pedagodzy. Mediacja to bardzo korzystna forma, np. w rodzinnych sporach czy w kwestiach opieki nad dziećmi skłóconych małżonków…

Lidia Zeller: Kiedy ludzie już kierują swoje kroki do sądu, to problem jest tak nabrzmiały, że trudno z tym coś zrobić. Natomiast jeżeli w sposób polubowny, a takim rozwiązaniem polubownym jest mediacja, jeżeli da się zaprosić obydwie strony do tego, żeby zechciały się wysłuchać w miarę w komfortowych warunkach, z całym szacunkiem do jednej i drugiej strony, to zdarza się, że ludzie chcą ze sobą rozmawiać. Ja nie mówię, że 100 procent mediacji się udaje, bo tak nie jest, ale z tych mediacji rodzinnych, które odbywają się u nas, to myślę, że około 60 procent to są udane mediacja.

Mediacjom zawsze towarzyszy trzecia, postronna osoba

Mówi Lidia Zeller, prezes częstochowskiego Stowarzyszenia Dla Rodziny. Dzięki mediacjom często zwaśnione strony zgadzają się na porozumienie na drodze poufnych rozmów. Mediacje prowadzi zawsze bezstronna, neutralna osoba trzecia – dodaje sędzia Anna Cencora.

Anna Cencora: Trzeba mieć przede wszystkim dobrą wolę. Nie można sprzeciwiać się jako strona postępowania, udziału w postępowaniu mediacyjnym, do czego my jako sędziowie rodzinni, zawsze zachęcamy stronę. Mimo ogromnej popularyzacji tej instytucji nie jest ona jeszcze zawsze akceptowana przez stronę postępowania, bo nie do końca wiedzą one, jeżeli zawrą ugodę, czy będzie ona miała taki sam skutek jak orzeczenie wydane przez sąd. I zawsze to im tłumaczymy, że właśnie ta ugoda zatwierdzona przez sąd jest równorzędna w wykonaniu orzeczeniu sądu.

Proces mediacji wspierają w Częstochowie sędziowie, kuratorzy sądowi, a także organizacje społeczne i podmioty działające na rzecz rodzin oraz pełnomocnik prezydenta miasta ds. równych szans.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj