Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lubliniec rozwija budownictwo społeczne. Zyskuje w ten sposób nowych mieszkańców

Facebook Twitter

Władze Lublińca szukają nowych mieszkańców. Zachęcać będą nowoczesnymi mieszkaniami komunalnymi. W tej miejscowości budowane są właśnie 62 lokale w systemie budownictwa społecznego.

fot. Wokandapix / pixabay.com

To pierwsza tego typu inwestycja samorządu. Mimo, że jeszcze nie ukończona, już zapowiadane są kolejne.

Spółka buduje wraz z miastem 62 nowe mieszkania, oprócz tego powstaną dwa lokale użytkowe i 6 garaży podziemnych, oczywiście garaże dla każdego lokalu naziemne. To jest nowa inwestycja, dobrze przygotowana, efekty bardzo szybko widać i jest kontynuacją programu mieszkaniowego, który przyjęliśmy, realizując wcześniej dwa bloki komunalne tj. 40 mieszkań, które zostały oddane w latach 2013-2014.

Za realizację odpowiada powołane Międzygminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego

– mówi Edward Maniura – burmistrz Lublińca. Warunkiem otrzymania kluczy jest udział w kosztach. Muszą one wynieść 22 procent wartości wybudowanego mieszkania plus kaucję. Gmina to rozwiązanie przewiduje głównie dla młodych:

Lubliniec stał się bardzo atrakcyjny pod względem zamieszkania. Jest to spowodowane dobrą lokalizacją, coraz lepszymi połączeniami drogowymi i kolejowymi, ale przede wszystkim pracą. Powstało kilkaset nowych miejsc pracy w kilku zakładach zlokalizowanych na naszych terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To przyciąga do Lublińca. My to widzimy. Przeprowadzają się rodziny, przeprowadzają się młodzi ludzie. To daje nowy impuls rozwojowy.

– zapewnia burmistrz Edward Maniura. Chętnych na lublinieckie, budowane mieszkania stale przybywa. Dodajmy, że tutejsza inwestycja warta jest ponad 16 mln zł.

Na liście oczekujących na mieszkania komunalne mamy 20 rodzin. To jak na miasto powiatowe naprawdę nie jest dużo, ale był taki moment, kiedy oddaliśmy te 40 mieszkań, lista stopniała prawie że do 0. Co było w skali kraju pewnym ewenementem. W wielu miastach te kolejki to jest 300, 500 rodzin oczekujących, w mniejszych miastach to jest około 100. Mamy miasta partnerskie porównywalne z Lublińcem i to jest 100-150 rodzin, a u nas jest to tylko 20.

Władze Lublińca zapewniają, że nadal będą zachęcać i stosować posiadane możliwości dla zapewnienia mieszkań komunalnych chętnym rodzinom. Więcej informacji na temat przydziału mieszkań znajdziecie na stronie internetowej www.mtbstg.pl.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj