Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Legendy Jury 2023: Podania, przekazy i fantazja literacka. Mieszkańcy znów zaskoczyli jurorów

Facebook Twitter

Regionalny Ośrodek Kultury rozstrzygnął tegoroczny konkurs na najbarwniejsze Legendy Jury. Konkurs jak zwykle połączony jest z jego plastyczną odsłoną, a powstałe teksty wraz z ilustracjami trafią docelowo do wspólnego wydawnictwa książkowego.

Legendy Jury 2023
fot. rok.czestochowa.pl

Legendy Jury 2023

W tym roku Grand Prix zdobył Adam Jakubczak, pierwszą nagrodę wywalczył Zdzisław Adamczyk.

Małgorzata Majer: Nagrodzone legendy są potem publikowane. Zbieramy z iluś lat te legendy i publikujemy. W następnym roku zawsze organizujemy – rok później po tych legendach konkurs plastyczny dla dorosłych na ilustracje do tych legend. Potem powstaje książka taka typowo stworzona przez ludzi z terenu. Wracają przeróżne historie. Nagle się okazuje, że jakaś skała na Jurze, która stoi sobie niepozornie, a ona np. jest zaklętym rycerzem. Można przeróżne rzeczy opowiadać o tych miejscach, o dolinkach.

O inwencję naszych mieszkańców pytaliśmy dyr. częstochowskiego ROK-u Małgorzatę Majer. Przyznaje, że czytając te opowieści dowiadujemy się dużo o lokalnych zwyczajach, tradycjach i wierzeniach. Legendy Jury mają nawet swoich stałych uczestników, również z dużym dorobkiem i znaczącymi sukcesami na koncie:

Małgorzata Majer: Mamy takiego lidera w tych legendach pana Zdzisława Adamczyka, który jest z gminy Niegowa. Trzeba przyznać, że już kilkukrotnie wygrywał te konkursy, świetnie pisze. Już go ścigają inni też. Bardzo cieszę, że się pojawili nowi liderzy. Zawsze lidera pierwszego miejsca bądź Grand Prix wysyłamy do Bukowiny Tatrzańskiej na Sabałowe Bajania, zawsze były w sierpniu. Tam staną na podium.

W tej edycji młodzież i dorośli przygotowali 23 legendy, w sumie startowało 15 autorów

– dodaje Małgorzata Majer, dyrektor w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. W Ogólnopolskim Konkursie Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w Bukowinie Tatrzańskiej znów Jurę będą reprezentować Adam Jakubczak oraz Zdzisław Adamczyk. Trzymamy kciuki.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023