Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Lecisz za granicę? Sprawdź dokładnie czy Twoje dokumenty mają aktualne dane

Facebook Twitter

Tylko od początku wakacji funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej nie zezwolili na wylot z kraju 15 obywatelom Polski.

fot. Free-Photos/pixabay.com

Co dokładnie było powodem braku zgody na opuszczenie kraju – to ustaliła Katarzyna Fica:

Powodem braku zgody były unieważnione dowody osobiste. A więc uwaga – jeśli zatem planujesz urlop za granicą, upewnij się, że masz ważny dowód osobisty lub posiadasz inny ważny dokument podróży np. paszport. – Okazuje się, że najczęstszą przyczyną unieważnienia dowodów osobistych są właśnie nieaktualne dane. Zdarza się, że właściciele dokumentów zmieniają swój stan cywilny, a co za tym idzie nazwisko. Każda zmiana danych w dowodzie osobistym wiąże się z obowiązkiem wymiany dokumentu. Jeśli zatem mundurowi stwierdzą nieważność dowodu, nie dostaniecie zgody na wyjazd z kraju. W takiej sytuacji granicę można przekroczyć jedynie po okazaniu paszportu.
Dowody osobiste widniejące w rejestrze jako utracone w wyniku kradzieży czy zagubienia są przez funkcjonariuszy zatrzymywane.

Straż Graniczna zaleca, aby przed wyjazdem na zagraniczny urlop sprawdzić i potwierdzić poprawność swoich danych, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO). Pomocna w tym będzie strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj