Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kto, jak długo powinien przebywać na kwarantannie lub w izolacji?

Facebook Twitter

Ile w odosobnieniu powinna przebywać osoba z pozytywnym wynikiem na COVID-19, a ile jej bliscy? Do naszej redakcyjnej skrzynki wciąż trafiają maile z pytaniami od słuchaczy, ostatnio od Natalii.

Dlatego przypominamy zasady, jakie obecnie obowiązują osoby zakażone i tych, którzy z nimi mieszkają pod jednym dachem:

Osoba, która ma pozytywny wynik testu na koronawirusa przebywa w izolacji trwającej od 10 do 13 dni, może wyjść z domu po 3 dniach bez występowania objawów choroby. Wszyscy domownicy są najpierw w izolacji z chorym, a potem ostatni dzień izolacji chorego jest pierwszym dniem kwarantanny dla osób mieszkających z nim pod jednym dachem. I od tego momentu liczy się jeszcze 10 dni. W tym czasie osoba, która przeszła zakażenie może już wychodzić. Takie są przepisy, wyjaśniał je na naszej antenie Grzegorz Hudzik, Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach, znajdziecie te informacje w naszym portalu. Co w sytuacji, jeśli mąż dziś kończy izolację, a żona, która też była pozytywna, jest jeszcze w izolacji do końca tygodnia? Czy mąż może wyjść czy nie? – o to też pytała Natalia. Z informacji, jakie uzyskałam od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego mąż może już wyjść, jeśli od 3 dni nie ma objawów, jest ozdrowieńcem. Żona oczywiście musi poczekać do końca swojej izolacji w domu.

– przepisy prześledził Mariusz Osyra. Przypomnijmy, że kiedy rozpoczyna się czas izolacji lub kwarantanny należy u pracodawcy złożyć oświadczenie. Decyzja administracyjna wydana przez służby sanitarne przyjdzie pocztą już po zakończonej kwarantannie, ponieważ poczta polska nie dostarcza korespondencji pod adresy kwarantannowe.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 lipca 2021