Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kierowcy korzystają już z nowego odcinka A1

Facebook Twitter

Oficjalne otwarcie obwodnicy Częstochowy odbyło się w poniedziałek (23.12) na węźle Lgota. Od teraz przejedziemy nowym 20-kilometrowym odcinkiem A1 od węzła Częstochowa-Północ do Częstochowa-Blachownia.

Kierowcy skorzystają też z 4-kilometrowego fragmentu od węzła Częstochowa-Blachownia do Częstochowa-Południe.

mówił podczas otwarcia obwodnicy, premier RP Mateusz Morawiecki.
Dzięki tej inwestycji znacznie skróci się czas potrzebny na ominięcie Częstochowy i to pomimo tego, że do zakończenia wszystkich prac będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 80 km/h. Mówi Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury

W ciągu 150 dni, łącznie z niedzielami, zrealizowano roboty o łącznej wartość ponad 400 mln zł. W szczytowym okresie na budowie pracowało ponad 1000 osób, w tym ponad 800 pracowników fizycznych wraz z operatorami sprzętu i kierowcami oraz około 200 osób personelu wykonawcy. Pracowano po 16 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu, a przy niektórych robotach bez przerwy.

– dodaje Minister Andrzej Adamczyk. Na razie nie będzie możliwe korzystanie z węzłów: Częstochowa Jasna Góra i Częstochowa Blachownia. Obwodnica połączyła się z oddanym w tym roku 33-kilometrowym odcinkiem do Pyrzowic, a dalej kierowcy mogą dojechać A1 do granicy z Czechami w Gorzyczkach. Odcinek autostrady A1 na odcinku od węzła Rząsawa do węzła Blachownia jest realizowany przez generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w ramach projektu „ Budowa autostrady A1 odc. Pyrzowice-Częstochowa”. Całkowity koszt to około 3 miliardy złotych. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości 1,35 miliarda złotych.
To nie koniec nowinek drogowych w regionie. W poniedziałek (23.12) podpisano umowę z wykonawcą na budowę obwodnicy Zawiercia. Więcej o tym TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 lutego 2023