Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Kierowco, prawo jazdy możesz zostawić już w domu

Facebook Twitter

Wracamy jeszcze na drogi i do kierowców wyposażonych w cyfrowe prawo jazdy. Przypominamy, że zmienione przepisy pozwalają nam dokumenty zostawić w domu.

W razie kontroli drogowej to policjant sprawdzi dane pojazdu i nasze uprawnienia w centralnym systemie.

Najważniejsza zmiana dotycząca ustawy o ruchu drogowym – kierujący nie ma już obowiązku posiadania przy sobie i okazywania na żądanie uprawnionego organu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, jednak tylko wtedy, gdy zostały one wydane w Polsce. Oznacza to, że kierowca może wyjść z domu jedynie z kluczykami do samochodu nie zabierając żadnych dokumentów, czyli bez blankietu prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia ubezpieczenia OC. Warto pamiętać, że zmiana ta dotyczy wyłącznie posiadaczy uprawnień wydanych w Polsce.

Jak przypomina rzecznik częstochowskiej policji: już od dwóch lat kierowcy nie muszą mieć przy sobie przy kontroli drogowej dowodu rejestracyjnego i pokwitowania ubezpieczenia. Teraz również nie jest wymagane fizyczne posiadanie prawka, można je za to mieć w formie aplikacji w telefonie, informuje podkom. Sabina Chyra-Giereś…

W każdej chwili możemy sprawdzić swoje dane korzystając ze strony gov.pl w zakładce sprawdź uprawnienia kierowcy lub korzystając z aplikacji na telefon mobywatel na stronie gov.pl. Każdy kierowca posiadający profil zaufany może również sprawdzić swoje punkty karne, może również udać się najbliższej jednostki policji z aktualnym dokumentem potwierdzającym tożsamość, czyli np. z dowodem osobistym lub paszportem. 

Co w przypadku kontroli zagranicznego kierowcy przez drogówkę?

Kierowcy posiadający zagraniczne prawo jazdy w dalszym ciągu zobligowani są posiadać je przy sobie i podczas każdej kontroli drogowej okazywać kontrolującemu. Podczas kontroli drogowej policjant znajdzie potrzebne dane w Centralnej Ewidencji Kierowców, również zatrzymanie prawa jazdy np. za przekroczenie prędkości o ponad 50k/h w obszarze zabudowanym będzie się odbywało wirtualnie.

Przepisy weszły kilka dni temu w życie, informuje Sabina Chyra-Giereś, oficer prasowy z częstochowskiej komendy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 marca 2021