StartWiadomość dnia Wiadomości

Już za miesiąc zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa!

Uchwała została przyjęta po serii zimowych dni, w których notowano rekordowe wysokości pyłów zawieszonych. Wprowadzone ograniczenia mają wpłynąć na poprawę jakości powietrza w regionie, a przez to na zdrowie i jakość życia mieszkańców. Podkreślmy: sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, tylko złych jakościowo paliw. Według wielu badań kilka regionów województwa śląskiego zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie jeśli chodzi o jakość powietrza. Mieszkańcy będą mieli określony czas, by zaopatrzyć się w kotły minimum klasy 5 lub spełniające ekologiczne normy. Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania.

W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027.

We wskazanych instalacjach zabrania się stosowania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi więcej niż 15 procent, a także biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 procent.

Zostaw komentarz