Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jest 200 tys. od miasta na instalację fotowoltaiki. Można liczyć na dotację do 6 tys. zł

Facebook Twitter

Rosnące ceny prądu i związana z tym coraz większa potrzeba niezależności energetycznej, spowodowały znaczny wzrost zainteresowania fotowoltaiką. Często barierą przed montażem staje się wysoki koszt instalacji. Miasto Częstochowa przygotowało program dofinansowania takich instalacji w domach. 

fot. Pixabay

W miejskim budżecie zarezerwowano w ramach programów wspierania inicjatyw ekologicznych częstochowian, również pieniądze na instalacje fotowoltaiczne na swoich posesjach. Wkrótce magistrat ogłosi terminy przyjęć wniosków. Do rozdysponowania na ten cel będzie 200 tys. zł. Specjaliści przypominają, że koszty można obniżyć. Pomogą w tym nie tylko odliczenia kosztu instalacji od podatku dochodowego czy ulgi w ramach rządowych, czy samorządowej dotacji, ale również oferty fotowoltaiki na wynajem. Takie usługi też pojawiły się na rynku, ważne aby osiągać efekt ekologiczny i zmniejszyć zużycie.

Częstochowa zachęca mieszkańców do korzystania z funduszy na ten cel. Dofinansowanie montażu wyniesie do 50% kosztów, maksymalnie 6 tys. zł. Warto też pamiętać o niższym podatku, to preferencyjna stawka VAT 8% dla osób, które wykorzystują energię wytworzoną przez instalację na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Do niezdecydowanych trafić powinna też możliwość odliczenia jej od podatku w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Wkrótce miejskie ogłoszenia o naborze, a wnioski będą przyjmowane do 28 kwietnia

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2023