Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Cztery różne ekodotacje dla mieszkańców Częstochowy. Miasto zachęca do składania wniosków

Facebook Twitter

Można już starać się o ekodotacje z miejskiej puli. Nabór o dofinansowania ruszył w lutym, liczy się kolejność zgłoszeń, a zainteresowanie jest spore.

ekodotacje dla mieszkańców Częstochowy
fot.mat.prasowe

Ekodotacje dla mieszkańców Częstochowy

Zwiększymy w ten sposób efektywność energetyczną naszych domów, jak i przyczynimy się do ochrony środowiska:

Andrzej Szczerba: To są projekty przeznaczone dla mieszkańców Częstochowy, dla osób prywatnych, czyli nie obejmują osób prowadzących działalność gospodarczą i to jest pierwsze takie obostrzenie, a drugie, to są projekty dla osób, które nie mają zaległych zobowiązań wobec miasta Częstochowy. Można pobierać wnioski łącznie z załącznikami, które należy wypełnić i do 30 kwietnia przynieść do urzędu, jak co roku liczy się kolejność złożonych wniosków.

Zachęca mieszkańców Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w częstochowskim magistracie. Dofinansowanie można uzyskać na usunięcie azbestu, montaż fotowoltaiki, wymianę tzw. „kopciucha” oraz budowę przyłączy kanalizacji sanitarnej:

Andrzej Szczerba: Mamy na to przeznaczone w budżecie 500 tysięcy złotych, w tym momencie każdy wnioskodawca może się starać o dotację w wysokości do 70% kwoty netto zakupu kotła i to nie może być kwota większa niż 6 tysięcy. Przy tych cenach kotłów, które w tej chwili istnieją, jeżeli ktoś nie rozbudowuje instalacji, tylko wymienia sam kocioł, to jest kwota wystarczająca, która rzeczywiście w większości pokrywa wartość zakupu tego kotła.

Miasto rozpatruje wnioski aż do puli wyczerpania środków. Łącznie w ofercie są cztery eko dotacje, o które można się ubiegać do końca września. W tym roku mamy też po raz pierwszy szansę na dofinansowanie budowy przyłącza kanalizacji sanitarnej.

Andrzej Szczerba:Mamy przeznaczone na to 100 tysięcy złotych w budżecie i w tym momencie kwestia dotacji to jest do 50% wartości przyłącza i nie więcej niż 3 tysiące złotych. Jest to projekt pilotażowy na tę chwilę. Chcemy się zorientować, ilu mieszkańców Częstochowy byłoby tym projektem zainteresowanych i ewentualnie jakie są faktyczne koszty przyłącza i żeby móc dostawać tę kwotę do realnych kosztów przyłączenia się do kanalizacji.

Informował częstochowian Andrzej Szczerba, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj