Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Jak wygląda rynek pracy na Śląsku w czasach pandemii koronawirusa?

Facebook Twitter

Każdy wie, że ostatnie jedenaście miesięcy nie były łaskawe dla śląskiej gospodarki. W 2020 roku jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, w formule zwolnień grupowych wypowiedzenie dostało dwa i pół tysiąca osób. To blisko dwukrotnie więcej niż w 2019.

Okazuje się, że to i tak stosunkowo niewiele… do tego co deklarowali pracodawcy. Z ich zapowiedzi wynikało , że w 2020 zwolnienia grupowe dotkną prawie siedmiu tysięcy pracowników. mówi Arkadiusz Kaczor rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Skala zwolnień rzędu 2500 osób od początku pandemii, bo odtąd monitorujemy dosyć mocno kwestię zwolnień grupowych. Nie wzbudza jakiegoś większego zaniepokojenia. Oczywiście, jeżeli spojrzymy na branże, które najczęściej były dotykane zwolnieniami grupowymi to mówimy tutaj o przetwórstwie przemysłowym, czyli o tej najszerszej branży według PKD, gdzie mieści się produkcja, gdzie mieszczą się usługi, więc jeżeli weźmiemy pod uwagę łańcuchy dostaw to ta sytuacja jest pochodną tego, co działo się w związku z pandemią, ale jak wrócimy do początku i do tej liczby 2500 w skali roku to to naprawdę nie jest dużo.

Najwięcej zwolnień grupowych w 2020 roku było w czerwcu , wrześniu i listopadzie.

Te zwolnienia grupowe tak naprawdę rozłożyły się w czasie. To nie było tak, że nagle lawina ruszyła. Pracodawcy sami nie wiedzieli, co ich tak naprawdę czeka, ale tak samo jak stopa bezrobocia w poszczególnych miastach naszego regionu, tak samo ta liczba osób zwolnionych, czy w ramach zwolnień grupowych, czy w ramach zwykłych zwolnień, rozkładała się mniej więcej proporcjonalnie na miasta i nie chciałbym też nikogo wyróżniać, gdzie było najgorzej, gdzie było najlepiej, bo tak naprawdę pandemia dotknęła wszystkich w równym stopniu.

W końcu 2020 roku w województwie śląskim bez pracy pozostawało ponad 91 tysięcy osób. W skali całego województwa to 4,9 procent. Wobec ponad 6 procent bezrobotnych w skali kraju. Śląsk nie wygląda najgorzej. A jakie zawody na śląskim rynku pracy są na ten moment na topie?

Fachowców. Właśnie opublikowaliśmy najnowszy barometr zawodów, czyli zapotrzebowanie na zawody w 2021 roku. Do dużego deficytu właśnie przeszły takie profesje związane właśnie ze służbami medycznymi, ze służbami mundurowymi i oczywiście fachowcy dalej są w cenie, czyli spawacze, elektrycy. Tutaj zapotrzebowanie na tego typu kwalifikacje będzie zawsze.

A jakie są przewidywania Wojewódzkiego Urzędu Pracy na kolejne miesiące?

Nic nie wskazuje na to, żeby miało być jakieś wielkie załamanie na rynku pracy. Tak jak nie nastąpiło ono przez 12 miesięcy tak trudno przewidywać, żeby w tych najbliższych miesiącach nastąpiła jakaś lawina zwolnień nagle skoro do tej pory tego nie mieliśmy. Nauczyliśmy się trochę żyć w warunkach tej pandemii, każdy radzi sobie jak może, korzysta z form pomocy, prowadzi swój biznes tak, żeby jednak mimo wszystko zarabiać. Ja mam nadzieję, że załamania na rynku nie będzie, natomiast jednoznacznie cieżko przewidywać, że będzie dobrze albo będzie już tylko lepiej.

-mówił Arkadiusz Kaczor z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 marca 2024