Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Industriada 17 czerwca: Muzeum Częstochowskie szykuje już atrakcje plenerowe, spotkania i warsztaty

Facebook Twitter

Muzeum Częstochowskie zaprasza jak co roku na Industriadę. 17 czerwca tegoroczna edycja Święta Zabytków Techniki potrwa w całym województwie, a u nas jak zwykle okazja by zajrzeć do Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.

Industriada

Industriada 17 czerwca: Muzeum Częstochowskie szykuje już atrakcje

Placówka zaprasza zwiedzających w godzinach od 12.00 do 18.00 w Parku Staszica.

Małgorzata Szczęsna: Na tej wystawie zobaczymy we wnętrzach, w korytarzach podziemnych Muzeum Górnictwa Rud Żelaza pokłosie projektu fotograficznego Polska Pofabryczna, zmierzającego do uwiecznienia wszystkich zabytków pofabrycznych, a tym samym do krzewienia idei ochrony zabytków przemysłowych. Autorem tej wystawy, tych fotografii artystycznych jest Piotr Majchrzak, który przygodę z fotografią rozpoczął w 2007 roku. Jego celem było właściwie udokumentowanie zarówno zakładów rzemieślniczych, jak i fabryk działających szczególnie na terenach Śląska.

– mówi Małgorzata Szczęsna, kierownik Działu Historii Muzeum Częstochowskiego. XIV edycja Industriady to też zaproszeni specjalni goście. W Częstochowie porozmawiamy z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa:

Małgorzata Szczęsna: Atrakcja przyciąga rzesze zwiedzających ze względu na to, że jest to niebywała okazja, żeby nie tylko zobaczyć wnętrze Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, naszą stałą ekspozycję, ale posłuchać właściwych świadków historii. Słuchając tych opowieści, zobaczyć, na czym tak naprawdę ta praca polegała, jak była ciężka, że była wykonywana w pozycji klęczącej czy np. leżącej i o różnych takich właśnie wydarzeniach, o których na wystawie nie mamy. Słuchając opowieści górników zdamy sobie sprawę, jak tak naprawdę ta praca w kopalni wyglądała.

Atrakcji z tej okazji będzie w Częstochowie więcej. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w happeningu, stworzą wśród parkowej zieleni uliczną sztukę przemysłu. Muzeum zaprasza ponadto na plenerowe warsztaty, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci:

Małgorzata Szczęsna: Będzie to industrialna rzeźba z wykorzystaniem elementów takich industrialnych, czyli typu śrubki nakładki naklejone na taką powierzchnię industrialnej rzeźby spowodują, że będzie się ona w plenerze mienić i będzie się charakteryzowała właśnie taką, można powiedzieć zarówno wielkością, jak i takimi nietypowymi kształtami charakteryzującymi właściwie sztukę. Nie będzie to coś takiego typowego, co może zrobić każdy, ale pod kierunkiem właśnie zespołu Czerwonego Jabłuszka. Na pewno będą to atrakcyjne rzeźby

– polecała Małgorzata Szczęsna.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj