Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Historyczne znalezisko w Zespole Szkół im. Kochanowskiego

Facebook Twitter

Odnalazł się przez lata zaginiony, przedwojenny sztandar Szkoły Handlowej, która została założona przez Stowarzyszenia Kupców Polskich. Było to w 1921, a placówka była poprzedniczką częstochowskiego Zespołu Szkół im. Kochanowskiego.

O nietypowym znalezisku informuje dzisiejsza dyrekcja szkoły:

Dziwne i zaskakujące. Odnalazł się on we Wrocławiu na targu staroci. W zeszłym tygodniu w poniedziałek zadzwonił do mnie pan Piotr Wawrzyniak – miłośnik kultury, historii, który zbiera stare mundury, stare militaria. Pan Piotr zauważył ten sztandar, zakupił go i chce nam go przekazać. Szkoła jest spadkobiercą Szkoły Handlowej, która mieściła się na ul. Korczaka. Do tej pory w Częstochowie mówi się na naszą szkołę „dawna handlówka”. Ten sztandar został nadany szkole w 1936 roku.

To ręcznie wyszywany, ogromnych rozmiarów sztandar, który przypadkowo odkrył kolekcjoner sztuki

– mówi dyr. Mariusz Zawada. Wiadomo tylko, że w niewiadomych okolicznościach po II wojnie światowej sztandar zniknął z Częstochowy.

Trwają ustalenia, jak sztandar znalazł się na Dolnym Śląsku.

Podczas okupacji hitlerowskiej, podczas II Wojny Światowej sztandar był przechowywany przez nauczycielkę panią Makowską, która mieszkała w szkole, był zaszyty w kołdrze u nauczycielki. Po wojnie nie znamy historii tego sztandaru, nie wrócił do szkoły. W szkole odnalazł się tylko oryginalny drzewiec, który do tej pory jest. Cieszymy się bardzo, bo to nie jest żadna wartość finansowa, ale ogromna wartość historyczna. Jest to pierwszy sztandar szkoły, historia szkoły. Akurat w tym roku obchodzimy 100-lecie i jest to cudowny prezent.

O znalezisku historycznym mówił nam Mariusz Zawada – dyrektor „Kochanowskiego”. Oficjalnie sztandar zostanie zaprezentowany w maju przyszłego roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023