Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Grecka Kreta – jedna z ulubionych wysp na wakacje. Sprawdzamy dlaczego [materiał sponsorowany]

Facebook Twitter

Kreta to wyspa, na której nie można się nudzić. Tu jest naprawdę wiele do zrobienia i zobaczenia. Zachwyceni będą zarówno fani odpoczynku na plaży, jak i delektowania się grecką kulturą.

Kreta
mat. nadesłany

Kiedy warto wybrać się na grecką Kretę?

Kreta leży na południu Europy, na Morzu Śródziemnym i jest największą oraz najpopularniejszą grecką wyspą. Na urlop tu można się wybrać już w maju. Sezon kończy się w październiku.

Wiosna to dobry czas na zwiedzanie Krety, a tu naprawdę jest co zwiedzać. Jednak najlepsze warunki do odpoczynku na plaży i uprawiania sportów wodnych zaczynają się w czerwcu. Najgoręcej jest w lipcu i sierpniu, kiedy nawet woda w morzu osiąga 25°C. Przed wylotem na urlop warto sprawdzić pogodę na Krecie w ITACE, by mieć pewność, że wszystkie plany uda się zrealizować.

Co warto zobaczyć na Krecie?

Wakacje na Krecie zwykle zaczynają się od lądowania na lotnisku w Heraklionie, więc warto przy okazji zaplanować krótkie zwiedzanie miasta. Jest tu między innymi wiele śladów po okresie panowania Republiki Weneckiej.

Płaskowyż Lasithi leży w niejakim oddaleniu od morza, jest otoczony górami, a jego największą atrakcją są wiatraki. Na plus trzeba mu też zaliczyć okoliczne wioski, w których czas płynie zupełnie inaczej niż w nadmorskich kurortach. Warto odwiedzić przynajmniej jedną.

Jezioro Voulismeni także związane jest z mitologią grecką – ponoć kąpała się w nim sama bogini Atena. U stóp jeziora leży miasteczko Agios Nikolaos, nazywane kreteńskim Saint-Tropez. Idealny kierunek dla osób, które lubią nocne życie na urlopie. Jezioro jest połączone z morzem sztucznym kanałem.

mat. nadesłany

Gortyna jest miastem dobrze pamiętającym epokę minojską i zaskakująco rzadko odwiedzanym przez turystów. Kto lubi historię, na pewno powinien wziąć ten kierunek pod uwagę.

Pałac Knossos zwany też Pałacem Minojskim to właśnie słynny Labirynt Minotaura. Wbrew pozorom labirynt ów nie był dwuwymiarowy. Sam pałac był jedną wielką pułapką pełną ukrytych przejść i ślepych korytarzy oraz klatek schodowych.

Skoro jesteśmy przy mitach, to powiedzmy jeszcze, że to właśnie z Krety Dedal i Ikar polecieli ku słońcu.

mat. nadesłany

Która plaża na Krecie jest najładniejsza?

To pytanie z gatunku podchwytliwych, bo nie da się wskazać jednej, wyjątkowej plaży na Krecie. Każda ma swój urok i niepowtarzalny klimat. Skupimy się więc na najpopularniejszych i najbardziej znanych:

Elafonisi – słynie z różowego koloru, którego nadają jej pokruszone muszle skorupiaków. Popularność tej plaży bierze się zarówno z dość płytkiej wody (gratka dla rodzin z dziećmi), jak i wietrznej pogody – raju dla surferów.

mat. nadesłany

Laguna Balos – nosi zaszczytne miano najpiękniejszej w Europie i trudno z tą opinią polemizować. Jest tu malownicza plaża i bardzo łagodne zejście do wody, która ma odcienie błękitu, turkusu i granatu. Balos nie jest łatwo dostępna, co niewątpliwie wpływa na jej urok. Mimo ogromnej popularności miejsca, wciąż dominuje tu dzika przyroda.

Vai Beach – lubiana za… brak infrastruktury. Są tu parasole i leżaki. Na tym udogodnienia się kończą. Sąsiaduje z gajem palmowym i jest jedną z niewielu dziewiczych plaż na Krecie. Popularność zawdzięcza nakręconej tu blisko pięćdziesiąt lat temu reklamie słynnego batonika kokosowego.

Falasarna – klasyczna grecka plaża ze wszystkim udogodnieniami. Za jej wyborem przemawia fakt, iż jest bardzo duża. Tu każdy znajdzie miejsce dla siebie.

Matala – malownicza piaszczysta plaża, znana przede wszystkim z sąsiadujących z nią jaskiń.

Oczywiście na Krecie jest więcej plaż, jak również miejsc wartych zobaczenia. Wakacje na tej wyspie to niekończąca się okazja do wciąż nowych odkryć.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj