Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach, jest sucho i coraz cieplej – strażacy przestrzegają mieszkańców

Facebook Twitter

Jest coraz cieplej i ciągle bez deszczu - taka pogoda wzmaga stan zagrożenia pożarowego w całym regionie. "Leśnie środowisko staje się bardzo suche, a droga ognia bardzo krótka" - ocenia rzecznik częstochowskiej straży.

zagrożenie pożarowe w lasach

Rośnie zagrożenie pożarowe w lasach

Pożary lasów występują coraz częściej i to w dużej mierze za sprawą człowieka, dlatego pożarnicy przestrzegają:

Przypominamy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa pożarowego w lasach. Musimy pamiętać, że ogień rozniecamy tylko i wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, istnieje zakaz palenia tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi. Od początku roku w powiecie częstochowskim mieliśmy 16 pożarów lasów, z czego 14 miało powierzchnię do jednego hektara, natomiast dwa pożary powierzchnie powyżej jednego hektara.

W lasach powiatu częstochowskiego występuje już średni poziom zagrożenia pożarowego i wraz z brakiem opadów może wzrastać. Straż pożarna prosi o rozsądne zachowanie w lesie, gdyż to człowiek najczęściej jest główną przyczyną występowania takich pożarów:

Pamiętamy, aby śledzić na stronie Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych informacje o stopniu zagrożenia pożarowego. Jeżeli zapadnie decyzja o zakazie wstępu do lasu o restrykcyjnym przestrzeganiu tego zakazu. Aby zmniejszyć ryzyko zagrożenia, przed każdą wycieczką warto sprawdzić na stronach Lasów Państwowych aktualne informacje o miejscu, które planujemy odwiedzić, znajdziemy tam mapę zagrożenia pożarowego oraz dane dotyczące zakazu wstępu do lasu.

Ostrzegał mł. bryg. Paweł Liszaj, oficer prasowy Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Od początku roku w powiecie częstochowskim lasy paliły się już 16 razy. Tylko z powodu zeszłotygodniowego pożaru lasu w miejscowości Wikłów w gminie Kruszyna, ogniem zostało objęte około 2 ha terenów leśnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj