Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Energetyki tylko z dowodem osobistym od stycznia

Facebook Twitter

Napoje energetyczne tylko z dowodem osobistym. Od stycznia 2024 roku wchodzą w życie nowe przepisy, zakazujące sprzedaży napojów energetyzujących osobom poniżej 18. roku życia. Chodzi o „napoje zawierające kofeinę lub taurynę”.

energetyki
Fot. Pixabay

Energetyki tylko dla dorosłych

Ta sama ustawa zakazuje sprzedaży napojów energetyzujących na terenie szkół i innych jednostek oświatowych oraz w automatach. Nowelizacja zobowiązuje też producentów lub importerów takich napojów do oznaczenia opakowań widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego, sprzedawca może żądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek

Osobie, która nie będzie przestrzegała nowych przepisów będzie groziła grzywna do 2 tysięcy zł. Z kolei producentom i importerom, którzy nie dopełnią obowiązku oznaczania napojów będzie groziła grzywna do 200 tysięcy zł, a nawet kara ograniczenia wolności.

Dużo mówi się o problemie uzależnienia młodych ludzi od szkodliwych napojów energetycznych

Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego 2% dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywało napoje energetyzujące, natomiast w przypadku młodzieży w wieku 10-17 lat energetyki regularnie pije 35,7 proc. chłopców i 27,4 proc. dziewcząt.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj