Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dzielnia z Herbem w Tle, czyli łączymy i aktywizujemy mieszkańców. Projekt się rozrasta

Facebook Twitter

Dzielnia z Herbem w Tle - to akcja realizowana dotąd w jednej z dzielnic, ale zainteresowanie jest spore, akcja się rozrasta.

Rozpędza się akcja „Dzielnia z Herbem w Tle” znana w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów. Pomysłodawcom ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością udaje się zaktywizować i zintegrować mieszkańców północnej części Częstochowy. Dołączają osoby w każdym wieku.

Moniką Pieniążek: Nasz stowarzyszenie realizuje projekt „Dzielnia z herbem w tle” dla mieszkańców tej dzielnicy, a dzielnica posiada swój herb, postanowiliśmy połączyć wszystkie te rzeczy i stworzyć taki projekt, którego celem jest aktywizacja mieszkańców, każdej grupy wiekowej, dlatego, ze realizujemy zajęcia zarówno dla dzieci, dla osób dorosłych, seniorów i dla młodzieży. Dla młodzieży mamy takie działania wolontaryjne.

Działania dla młodzieży, dorosłych oraz seniorów podglądają już inne dzielnice, które chcą podobne pomysły przeszczepić z Wyczerp-Aniołowa do siebie…

Radio Jura: Jak państwo to robią? Czy możemy taką  aktywność przenieść do siebie – pytali mieszkańcy innych dzielnic…

Moniką Pieniążek: Jest taka współpraca, prowadziliśmy w latach ubiegłych takie projekty wraz z dzielnicą Kiedrzyn, czy z dzielnicą Zawodzie, świetnie nam się z nimi współpracuje. Tam również, takie zajęcia które prowadziliśmy dotyczyły aktywizacji seniorów w budżecie obywatelskim. Takie projekty, które realizujemy są do przeniesienia i skopiowania tak naprawdę w każdej dzielnicy.

W ramach „Dzielni z herbem w tle” stowarzyszenie, które działa od 11 lat, nie zmniejsza swojej aktywności. W październiku przygotowano specjalne spotkania z psychologiem dla częstochowskiej młodzieży. Były też liczne warsztaty, wycieczki oraz zajęcia międzypokoleniowe…

Moniką Pieniążek: Zachęcamy, jesteśmy otwarci na współpracę i bardzo chętnie pomożemy wystartować z takimi projektami, jeżeli tylko będzie taka chęć z innych dzielnic.

Radio Jura: Państwo widzą efekty swoich starań?

Moniką Pieniążek: Jest super na ten moment. Kiedy zaczynaliśmy swoja działalność tak naprawdę stąpaliśmy po kruchym lodzie, nie wiedzieliśmy czego należy się spodziewać. Szeroki  wydźwięk jest już teraz takich akcji.

Z Moniką Pieniążek, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Perasada, rozmawiał Mariusz Osyra.

Czytaj także: 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj