Dzielnia z Herbem w Tle, czyli łączymy i aktywizujemy mieszkańców. Projekt się rozrasta
Dzielnia z Herbem w Tle - to akcja realizowana dotąd w jednej z dzielnic, ale zainteresowanie jest spore, akcja się rozrasta.

Szacowany czas czytania: 02:06
Rozpędza się akcja „Dzielnia z Herbem w Tle” znana w dzielnicy Wyczerpy-Aniołów. Pomysłodawcom ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością udaje się zaktywizować i zintegrować mieszkańców północnej części Częstochowy. Dołączają osoby w każdym wieku.
Moniką Pieniążek: Nasz stowarzyszenie realizuje projekt „Dzielnia z herbem w tle” dla mieszkańców tej dzielnicy, a dzielnica posiada swój herb, postanowiliśmy połączyć wszystkie te rzeczy i stworzyć taki projekt, którego celem jest aktywizacja mieszkańców, każdej grupy wiekowej, dlatego, ze realizujemy zajęcia zarówno dla dzieci, dla osób dorosłych, seniorów i dla młodzieży. Dla młodzieży mamy takie działania wolontaryjne.
Działania dla młodzieży, dorosłych oraz seniorów podglądają już inne dzielnice, które chcą podobne pomysły przeszczepić z Wyczerp-Aniołowa do siebie…
Radio Jura: Jak państwo to robią? Czy możemy taką aktywność przenieść do siebie – pytali mieszkańcy innych dzielnic…
Moniką Pieniążek: Jest taka współpraca, prowadziliśmy w latach ubiegłych takie projekty wraz z dzielnicą Kiedrzyn, czy z dzielnicą Zawodzie, świetnie nam się z nimi współpracuje. Tam również, takie zajęcia które prowadziliśmy dotyczyły aktywizacji seniorów w budżecie obywatelskim. Takie projekty, które realizujemy są do przeniesienia i skopiowania tak naprawdę w każdej dzielnicy.
W ramach „Dzielni z herbem w tle” stowarzyszenie, które działa od 11 lat, nie zmniejsza swojej aktywności. W październiku przygotowano specjalne spotkania z psychologiem dla częstochowskiej młodzieży. Były też liczne warsztaty, wycieczki oraz zajęcia międzypokoleniowe…
Moniką Pieniążek: Zachęcamy, jesteśmy otwarci na współpracę i bardzo chętnie pomożemy wystartować z takimi projektami, jeżeli tylko będzie taka chęć z innych dzielnic.
Radio Jura: Państwo widzą efekty swoich starań?
Moniką Pieniążek: Jest super na ten moment. Kiedy zaczynaliśmy swoja działalność tak naprawdę stąpaliśmy po kruchym lodzie, nie wiedzieliśmy czego należy się spodziewać. Szeroki wydźwięk jest już teraz takich akcji.
Z Moniką Pieniążek, prezes Częstochowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Perasada, rozmawiał Mariusz Osyra.
Czytaj także: