Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dotąd ok. 45% mieszkańców Częstochowy jest w pełni zaszczepionych

Facebook Twitter

W Częstochowie jak dotąd ok. 45% mieszkańców jest w pełni zaszczepionych. Tak wynika z danych jakimi podzielił się Wydział Zdrowia Urzędu Miasta. Według zestawienia to ponad 95,3 tys. osób.

fot. torstensimon/ Pixabay

Pułap wyszczepienia naszej społeczności nie jest zły, ale magistrat nadal zachęca kolejne osoby by ten wynik poprawić:

Blisko 44%, czyli daje to naszemu miastu obecnie 180 miejsce na blisko 2,5 tys. gmin w Polsce, co można uznać za wynik niezły. Nieco gorzej jest w zestawieniu miast powyżej 100 tys. mieszkańców, gdzie Częstochowa jest na 25 pozycji wśród 37 miast. Jest tak, ponieważ większe miasta mają generalnie wyższy odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców niż mniejsze miasta i gminy wiejskie, szczególnie te w niektórych regionach kraju.

Jak mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik w częstochowskim magistracie, samorządowi zależy przede wszystkim na ochronie zdrowia mieszkańców. Tempo maleje, część z osób nie zapisuje się bądź nie zgłasza na podanie szczepionki. Powszechny punkt na Kucelinie działał tylko do końca ubiegłego tygodnia:

Zachęta do szczepień w Częstochowie jest nadal jak najbardziej zasadna w kontekście informacji ogólnym osłabieniu tempa szczepień, braku zgłoszeń wielu osób na szczepienie drugą dawką i zamykaniu kolejnych powszechnych punktów szczepień z powodu braku zapotrzebowania. Powszechny Punkt Szczepień będzie utrzymywany na razie Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej w Częstochowie. Możliwość zaszczepienia daje też około 40 populacyjnych punktów szczepień w przychodniach oraz aptekach. Nawet zamknięcie powszechnego punktu szczepień nie powinno znacząco ograniczyć możliwości szczepienia.

Miasto prowadzi kampanię na rzecz promocji szczepień, dlatego kolejne osoby związane z miastem będą włączać się w propagowanie tej formy ochrony przed pandemią:

Tymi szczepieniami mogą być objęte wszystkie chętne osoby powyżej 12 roku życia. Wydaje się, że warto pomyśleć o szczepieniu, bo to może uchronić nas przed skutkami kolejnej fali groźnych zachorowań, przed którą ostrzegają epidemiolodzy, i która jest także u nas tym bardziej prawdopodobna im mniejszy będzie odsetek osób w pełni zaszczepionych.

Jak dodaje rzecznik Urzędu Miasta – Włodzimierz Tutaj, punkt powszechny szczepień na Kucelinie przestał działać, ale pojawiły się już 2 punkty apteczne, które przejmą jego rolę. Jednodawkowo można zaszczepić się w aptece przy Wałach Dwernickiego 43/45 oraz w aptece przy al. Wolności 68.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj