Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Dewastację figury przy kościele na Tysiącleciu prokuratura zbada z urzędu

Facebook Twitter

Nieznani sprawcy zdewastowali figurę Matki Boskiej przy Parafii Św. Pierwszych Męczenników Polski w Częstochowie. Chodzi o kościół na Tysiącleciu przy ul. Obrońców Westerplatte, gdzie odłamane zostały części figury znajdującej się na parafialnym placu.

Sprawą z urzędu zajmie się częstochowska prokuratura, bo został naruszony art. 196 kodeksu karnego, mówiący o obrazie uczuć religijnych:

To jest obraza uczuć religijnych, z urzędu z tzw. automatu. Nie ma tu znaczenia stanowisko pokrzywdzonego. Czym innym zniszczenie mienia, bo tutaj jeżeli chodzi o zniszczenie mienia to jest ścigane na wniosek. Jeżeli obywatel nie chce to organy ścigania nie mogą prowadzić tutaj postępowania, jak mu ktoś coś zniszczył a on uważa, że to jego sprawa, ale ten czyn wyczerpuje znamiona dwóch cech na pewno.

Poszukiwani są świadkowie, którzy mogli widzieć samą dewastację, być może w ustaleniu sprawcy zniszczeń pomoże okoliczny monitoring. Jak informuje prokurator Tomasz Ozimek, śledczy sprawdzą sprawę pod kątem zniszczenia mienia i obrazy uczuć religijnych:

Wartość szkody ma znaczenie, bo albo może być wykroczeniem albo przestępstwem, więc jest to tzw. czyn przepołowiony. Do określonej kwoty szkody jest przekroczenie a później przestępstwo. ale to trzeba ustalać. To są takie wstępne ustalenia, że proboszcz nie chce takiego wniosku złożyć, ale to są tylko oświadczenie do prasy a jakie będzie stanowisko procesowe to też musimy poczekać. Jeżeli chodzi o drugi czyn – o obrazę uczuć religijnych, to już jest z urzędu ścigane.

Dodaje rzecznik Prokuratury Okręgowej – Tomasz Ozimek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 marca 2021