Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Czy w tym sezonie także będzie wypłacany dodatek węglowy?

Facebook Twitter

W Częstochowskim Centrum Świadczeń pytamy o to, czy dodatek węglowy będzie dostępny także w czasie tegorocznego sezonu grzewczego.

kontrole palenisk polski alarm smogowy

W poprzednim sezonie w związku z wysokimi cenami węgla wprowadzony został specjalny dodatek na zakup paliwa do ogrzewania mieszkań. Częstochowianie zastanawiają się, czy dodatek węglowy będzie przyznawany i w tym roku. Pytaliśmy więc o to w Częstochowskim Centrum Świadczeń. To jednorazowy dodatek – mówi Lidia Czuma-Imiołczyk, dyrektor Częstochowskiego Centrum Świadczeń:

Lidia Czuma-Imiołczyk: Przypomnę, że dodatek węglowy był jednorazowym dodatkiem w wysokości 3 tysięcy złotych dla tych rodzin, które swoje mieszkania lub domy ogrzewali węglem. Rząd nie ma planów powtórzenia wypłaty tego dodatku. Mamy liczne telefony i liczne pytania czy już można składać wniosek? Niestety, ale na chwilę obecną nie ma takiej możliwości, ponieważ nie jest przewidziana wypłata takich dodatków.

W zeszłym roku częstochowianie złożyli 16 tys. wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Teraz Częstochowskie Centrum Świadczeń zobowiązane jest je weryfikować…

Lidia Czuma-Imiołczyk: Częstochowskie Centrum Świadczeń w przypadku zaistnienia jakichkolwiek wątpliwości lub informacji, czy ten podatek był należny i czy złożony pod rygorem odpowiedzialności karnej  oświadczenie we wniosku jest prawdziwe, ponieważ napływają do nas liczne informacje, że w danej posesji domu nikt nie zamieszkuje, nie są składane deklaracje za odpady komunalne i widok domu wskazuje na to, że tam nigdy nikt nie mieszkał, nie mieszka i nie prowadził gospodarstwa domowego.

Obecnie w sądzie toczy się kilkanaście postępowań związanych z podejrzeniem bezprawnego uzyskania dodatku węglowego, a to na pewno jeszcze nie koniec. Sprawdzane są wszelkie gospodarstwa domowe, które budzą podejrzenia.

Lidia Czuma-Imiołczyk: W każdym przypadku uzasadnionych wątpliwości konieczne jest zawiadomienie odpowiednich organów ścigania. Wniosek wraz z oświadczeniem składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej. W chwili obecnej toczy się kilkanaście postępowań o nienależnie pobranych świadczeniach i również do organów ścigania złożyliśmy kilkanaście takich zawiadomień w celu sprawdzenia, czy faktycznie zostało popełnione przestępstwo.

Za każdym razem, gdzie Centrum stwierdzi jakieś nieprawidłowości konieczne jest powiadomienie organów ścigania.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj