Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Wykopią kamień węgielny na rogu Alei Armii Krajowej i Alei Jana Pawła II. Co z pomnikiem pamięci żołnierzy Armii Krajowej?

Facebook Twitter

Czy po 15 latach od pomysłu stworzenia pomnika pamięci żołnierzy Armii Krajowej, może on stanąć jeszcze w Częstochowie? Akt erekcyjny pod pomnik u zbiegu al. Jana Pawła II i al. Armii Krajowej ma zostać usunięty z działki, gdzie swoje inwestycje planuje prywatny inwestor.

Fot. google.pl/maps

Kamień węgielny na rogu alei Armii Krajowej i Alei Jana Pawła II zostanie wykopany

Kamień węgielny trafi prawdopodobnie do Muzeum Częstochowskiego.

Włodzimierz Tutaj: Ta uchwała podjęta już dosyć dawno temu, bo w 2008 roku w sprawie wzniesienia pomnika poświęconego pamięci żołnierzy Armii Krajowej, wyrażała zgodę na jego wzniesienie i jednocześnie ustalała lokalizację przy południowo-wschodnim skrzyżowaniu alei Armii Krajowej i Alei Jana Pawła II. W tym miejscu niestety własność terenu należącego do gminy ogranicza się do działek, które nie pozwalają na realizację tego rodzaju inwestycji. Taki stan rzeczy obowiązywał również w czasie podejmowania uchwały ponad 15 lat temu, a wątpliwości co do budowy pomnika w tym miejscu wyrażali wówczas sami radni

– mówi rzecznik magistratu Włodzimierz Tutaj. Tymczasem Rada Miasta uchwaliła większością głosów uchylenie przepisów przyjętych w sprawie budowy pomnika w 2008 roku. Na ostatnim posiedzeniu za głosowało 17 radnych, 5 było przeciw. Przygotowania zajęły wiele lat, część z inicjatorów już nie żyje, a problemy z gruntem nie zostały rozwiązane:

Włodzimierz Tutaj: Wzniesienie pomnika planowano na gruncie tylko częściowo należącym do gminy, co wyklucza możliwości realizacji tego typu inicjatywy. Działki sąsiadujące z nieruchomościami gminy stanowią własność osób prywatnych, których zamierzeniem jest obecnie realizacja inwestycji w postaci budowy obiektu biurowego. Inwestor zainteresowany jest poszerzeniem zasięgu inwestycji poprzez dołączenie do niego sąsiednich nieruchomości gminy po ich uprzednim nabyciu.

Wszystko wskazuje na to, że w miejscu gdzie miał stać pomnik, powstanie prywatny biurowiec. Są za to inne pomysły jak upamiętnić poległych z II wojny światowej.

Być może powstanie nowa specjalna tablica

– dodaje Włodzimierz Tutaj – rzecznik w częstochowskim Urzędzie Miasta. Kamień węgielny z tego miejsca zostanie zachowany:

Włodzimierz Tutaj: Wkopany we wspomnianym miejscu akt erekcyjny zostanie wykopany oraz przeniesiony i zdeponowany w Muzeum Częstochowskim. A jeżeli ta społeczna inicjatywa budowy pomnika z 2008 roku będzie mieć ciąg dalszy w przyszłości, temat może oczywiście powrócić z innym wskazaniem lokalizacyjnym.

Temat oczywiście będziemy śledzić w Radiu Jura.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2023