Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Częstochowska Masa Krytyczna na rowerach dla autyzmu i wspierania europejskiej aktywności

Facebook Twitter

Rowerzyści przejadą przez miasto w comiesięcznej Częstochowskiej Masie Krytycznej. Wydarzenie związane z promocją idei ekologicznego i bezpiecznego transportu powtarzane jest od wielu lat, w kwietniu wspiera europejskie starania o prawa rowerzystów.

Częstochowska Masa Krytyczna
Fot.fb/Częstochowska Masa Krytyczna

Częstochowska Masa Krytyczna

Pojedziemy na dwóch kółkach także dla lepszego rozumienia osób z autyzmem. Już w piątek 26 kwietnia:

Agata Jarosz: Kwiecień jest miesiącem wiedzy na temat autyzmu i Masa Krytyczna tradycyjnie włącza się w tę inicjatywę. Prosimy uczestników, żeby założyli jakieś niebieskie akcenty, żeby też okazać solidarność osobom z autyzmem i innymi spektrum niepełnosprawności, żeby nikogo nie wykluczać. Trasę oczywiście dzielimy na dwie części. Na początku malutkie kółeczko wokół centrum. Kto się nie będzie czuł na siłach, wraca na Plac Biegańskiego, a my ruszamy w dalszą podróż. Łącznie trasa ma około 19 kilometrów.

Jak zapowiada organizatorka Agata Jarosz z Częstochowskiej Masy Krytycznej, od godz. 18.00 przejazd rowerzystów będzie wpisywał się też we wspieranie europejskich projektów, m.in. w ramach partnerskiego wydarzenia dla młodzieży: „Find your EUROPAth”.

Agata Jarosz: Masa krytyczna na całym świecie chce zwrócić uwagę społeczeństwa na prawa i obowiązki rowerzystów. Prawa każdy chce mieć różne przywileje, ale na obowiązki mało kto zwraca uwagę. My edukujemy właśnie, jak się powinien rowerzysta zachować w danej sytuacji, jak nie być rower wyposażony, d dbamy o bezpieczeństwo, prowadzimy akcje typu ”zabłyszcz w ciemności”. Teraz przed kwietniową edycją mamy wydarzenie partnerskie mające na celu zaangażowanie młodzieży w aktywność na różnym stopniu, czy to europejskim, czy lokalnym.

Podsumowuje Agata Jarosz. Wsiądźcie na rowery i dołączcie w piątek o 18.00 do Częstochowskiej Masy Krytycznej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 maja 2024