Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co możemy przywieźć z zagranicznych podróży, by uniknąć kłopotów

Facebook Twitter

Jeżeli planujemy zagraniczny wyjazd, pamiętajmy, że nie wszystko i nie w każdej ilości możemy z zagranicy przywieźć do kraju, nawet jeżeli obiecaliśmy urlopowe pamiątki rodzinie.

fot. KAS

Przestrzegają przed nieznajomością przepisów celnicy:

Kiedy wracamy z wakacyjnego wyjazdu w naszym bagażu bardzo często przewozimy pamiątki z podróży, prezenty dla znajomych i rodziny, żywność, wyroby tytoniowe i alkohol. Co możemy przewozić przez granicę Unii Europejskiej i w jakich ilościach jest bardzo ściśle uregulowane. Ilości niektórych towarów różnią się w zależności od tego, czy podróżujemy transportem lądowym, morskim czy lotniczym 

– informuje Grażyna Kmiecik, ekspert Izby Celno-Skarbowej w regionie. Ważne są np. kwestie prezentów z innych krajów. Towary dla nas lub rodziny i prezenty są zwolnione z cła i podatku, jeżeli nie są droższe niż 300 euro podróżując samochodem lub 430 euro gdy wracamy statkiem lub samolotem:

Warto sprawdzić co możemy przewozić przez granicę i w jakich ilościach, żeby nie narazić się na przykre niespodzianki, tym bardziej, że przepisy bardzo szczegółowo regulują ile możemy przewieźć prezentów, czy możemy przewieźć żywność, wywieźć lub przywieźć dobra kultury, ile możemy przewieźć papierosów bądź cygaretek lub tytoniu.

Jeśli podróżujesz samochodem, autobusem lub pociągiem, zgłoś prezenty, których łączna wartość przekracza 300 euro, tak będzie bezpieczniej i nie narazimy się na dodatkowe koszty czy nieprzyjemności. Informowała nas Grażyna Kmiecik z Katowickiej Izby Skarbowej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2022