Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Co kryją podziemia starego rynku?

Facebook Twitter

Prace na Starym Rynku dobiegają końca, wiszą tam już rzeźby Jerzego Kędziory. Zakończono też budowę kompleksu muzealnego. Czy już wiadomo jaką wystawę zobaczymy na inaugurację tego nowego na kulturalnej mapie Częstochowie, miejsca?

fot. czestochowa.pl

Na spacer wybrała się tam Katarzyna Fica.

To rzeczywiście będzie taka perełka, coś na co czekają miłośnicy zabytków, historii. Zresztą cały kompleks muzealny, zawiera fragmenty pierwszego częstochowskiego ratusza- pamiętamy prace archeologiczne prowadzono na szeroką skalę za „Puchatkiem” od 2007 do 2012 roku. Nie można jeszcze wejść do tego nowego budynku, ale na naszej stronie już możecie zobaczyć, jak nowy obiekt wygląda w środku. Jak wyglądają jego podziemia, bo to właśnie tam będzie można zobaczyć pierwszą wystawę, ta wystawa będzie poświęcona oczywiście historii Częstochowy.( „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”) będzie prezentowała zabytki archeologiczne pochodzące wyłącznie z badań wykopaliskowych prowadzonych w obrębie Starego Miasta. Zbiór zostanie wzbogacony o zestaw artefaktów pozyskanych podczas badań archeologicznych przy pobliskim kościele św. Zygmunta oraz podczas remontu ul. Nadrzecznej, gdzie dokonano odkrycia fundamentów kościoła pw. św. Barbary oraz cmentarza przykościelnego. To w podziemiach, a w części nadziemnej i tu spieszę z odpowiedzią do tych, którzy w internecie dopytują co będzie się znajdować w przeszklonym budynku- już wiadomo, że tam będzie mieścić się kawiarnia. I najważniejsze, a więc termin- cały kompleks zostanie otwarty latem..

Zakres chronologiczny wystawy obejmuje okres od XVI do XVIII w. Ekspozycja przybliży zwiedzającym historię pierwszego Ratusza i jego funkcji na tle historii miasta.

Organizator wystawy – Muzeum Częstochowskie – po raz pierwszy zaprezentuje publiczności zabytki odkryte w ostatnich latach na Starym Mieście oraz wyniki badań prowadzonych nad problematyką układu przestrzennego tej części Częstochowy (całość w specjalnej oprawie multimedialnej). W części nadziemnej obiektu znajdować się będzie kawiarnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj