Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Bagaże bez opieki na lotnisku? Lepiej nie żartuj, że jest w nich bomba

Facebook Twitter

Mandat oraz zakaz wejścia na pokład samolotu to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać autora głupich żartów i nieodpowiedzialnego zachowania się na terenie lotniska. Tylko w tym tygodniu dwukrotnie funkcjonariusze Straży Granicznej interweniowali na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach.

fot.slaski.strazgraniczna.pl

Ktoś zauważył reklamówkę z napisem „BOMBA” i wezwał pomoc. Zamiast ładunku wybuchowego w środku były 4 kartony papierosów i 0,5 litra alkoholu. Właścicielem okazał się 28-latek, który zostawił torbę z zakupami dla żartu, ponieważ obwiniał obsługę linii lotniczej za to, że nie wpuściła go na pokład samolotu zmierzającego do Niemiec.

To miała być forma zemsty

– mówi Szymon Mościcki, rzecznik śląskiego oddziału Straży Granicznej.

Szymon Mościcki: Straż Graniczna apeluje, aby szczególnie na terenie lotniska nie żartować sobie w taki sposób.  Zarówno funkcjonariusze Straży Granicznej jak i obsługa lotniska traktują bardzo poważnie wszelkiego rodzaju informacje o bombach, ładunkach wybuchowych, czy wszelkiego rodzaju zagrożeniu na terenie portu lotniczego. Bezpieczeństwo na lotnisku jest sprawą priorytetową, autor głupich żartów nie pozostanie bez konsekwencji, oprócz nałożonego mandatu karnego, osoba  nie zostanie wpuszczona na pokład samolotu, ponadto taka osoba może zostać zatrzymana, jak również otrzymać zarzuty prokuratorskie.

W podobny sposób w Katowicach-Pyrzowicach zażartował też 42-latek. Twierdził, że w jego bagażu jest bomba. Zapłacił mandat i nie poleciał do Oslo.

fot.slaski.strazgraniczna.pl

Przebywając na terenie portu lotniczego, należy zachować rozwagę oraz wykonywać polecenia służb i pracowników obsługi, ponieważ naruszenie tych zasad będzie skutkowało karą finansową.

– przypominają funkcjonariusze:

Ponadto Straż Graniczna informuje, że na podstawie Ustawy Prawo Lotnicze oraz zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie podstawowych przepisów porządkowych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i ochrony lotów oraz porządku na lotnisku zabrania się wnoszenia na teren lotniska, bez stosownego zezwolenia, broni i materiałów niebezpiecznych lub innych przedmiotów, mogących stanowić zagrożenie, np. kastetów, pałek, noży. Dotyczy to wszystkich osób przebywających na terenie lotniska. W razie stwierdzenia posiadania przedmiotu, który może zostać uznany za niebezpieczny, posiadacz musi liczyć się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024