Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Badania przesiewowe pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu dla maluchów. To miejski bezpłatny program

Facebook Twitter

Dobiegają końca badania diagnostyczne maluchów pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu. Program jest bezpłatny i przeznaczony dla mieszkańców Częstochowy.

spektrum autyzmu

Diagnozują małe dzieci pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu

Mówi Anna Kościańska, prezes Fundacji Primo Diagnosis:

Anna Kościańska: To jest program, który realizujemy już szósty rok wspólnie z Urzędem Miasta. To są nieodpłatne badania, więc warto wykorzystać tę szansę i zbadać, jeśli cię coś niepokoi w rozwoju dziecka. Badania są dwa – trzy lata. Tak, od półtora roczku można już z dużym przypuszczeniem, bo są takie moduły. Badamy Adosem 2,czyli takim złotym standardem diagnozy na świecie możemy powiedzieć o zagrożeniu autyzmem bądź tym, czy dziecko znajduje się w spektrum, czy znajduje się poza spektrum autyzmu.

Program obejmuje dzieci 2 i 3-letnie, a badania trwają około 1 godzinę. Poprzedza je rozmowa z rodzicem i wywiad kliniczny.

Anna Kościańska: Na podstawie różnych zadań, które realizuje dziecko, badamy rozwój, funkcje. Jest pięć modułów dostosowanych do wieku, do rozwoju mowy u dziecka, więc wybieramy stosowny dla danego dziecka moduł badania – protokół taki, gdzie bardzo ściśle są określone warunki, które musi dziecko spełnić w każdym z tych badanych funkcji. To jest punktowane, a później przenoszone na taki algorytm. To już są takie procedury później obliczania tego. To jest przyjemne badanie, bo to już zabawa praktycznie z dzieckiem.

To już ostatnie chwile, aby jeszcze w tym roku zapisać swoje dziecko na badania diagnostyczne pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Anna Kościańska: Korzystamy ze żłobka na Poświatowskiej 23, ale musimy wcześniej się umówić na termin. Realizujemy badania w czwartki, bo wtedy dysponujemy czasem ja i druga diagnostka, więc zachęcamy do takiego kontaktu. Proszę wejść na stronę Fundacji Primo Diagnosis, tam są podane dwa telefony kontaktowe. Ustalamy terminy. Proszę skorzystać, bo już kończymy te badania i mamy co prawda obiecane w przyszłym roku, że będą te badania kontynuowane, ale warto korzystać teraz

– informowała Anna Kościańska z fundacji Primo Diagnosis.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj