Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Akcja Zima: kilkadziesiąt ciężkich pojazdów w pogotowiu do posypywania i odśnieżania dróg

Facebook Twitter

Miejski Zarząd Dróg poinformował o pełnej gotowości do "Akcji Zima". Pierwsze opady śniegu już za nami, ale w prognozach są kolejne, a synoptycy informują też o minusowej temperaturze, która może utrzymywać się w nocy.

akcja zima

Akcja Zima w Częstochowie

Można się więc spodziewać się, że na drogach Częstochowy zobaczymy specjalistyczny sprzęt. Został zadysponowany już przed weekendem:

Maciej Hasik: Powołana została 50% gotowość, co oznacza postawienie na nogi połowy stanu osobowego wraz ze specjalistycznym sprzętem firmy wykonawczej. Jest to de facto rozpoczęcie tegorocznej Akcji Zima w naszym mieście. Za zimowe i letnie utrzymanie odpowiadać będzie firma Pre Zero. Z wykonawcą po przeprowadzeniu postępowania przetargowego została w ostatnich dniach podpisana nowa, trzyletnia umowa na świadczenie tej specjalistycznej usługi. 11 jednostek ciężkiego sprzętu pozostanie w gotowości do wyjazdu na nasze ulice w przypadku załamania się aury.

Jak informuje Maciej Hasik, rzecznik w częstochowskim MZD, wykonawca zimowego oczyszczania dróg w mieście ma również profilaktycznie posypywać nasze ulice:

Maciej Hasik: Należy spodziewać się, że specjalistyczny sprzęt firmy wykonawcy będzie podobnie jak w ubiegłym roku, dokonywać także działań profilaktycznych, np. posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów, będzie następowało prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów, tak by nawierzchnie ulic przygotowane były na czas zwiększonego ruchu i zamarzające opady.

Nie ma mowy o zaskoczeniu pogodą, czy zbyt późnym działaniu służb na naszych drogach:

Maciej Hasik: Może się więc zdarzyć, że piaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze, przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody. W zależności od potencjalnych zjawisk powoływana będzie gotowość do działania w wymiarze 50 lub 100% floty specjalistycznego sprzętu. W przypadku wystąpienia opadów śniegu zgodnie z obowiązującymi wytycznymi drogi muszą być oczyszczone najpóźniej od czterech do sześciu godzin po ustaniu opadów. W praktyce odbywa się to na drogach o wiele szybciej.

Dodaje Maciej Hasik, rzecznik w Miejskim Zarządzie Dróg. Na naszych drogach tej zimy pracować będzie nawet 21 pługopiaskarek i 16 pługów, do tego kilka ciągników. Miasto zapowiada ustawienie kilkudziesięciu skrzyń z piaskiem na terenie Częstochowy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj