Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

40. pielgrzymka kolejarzy na Jasną Górę. Tłumy pracowników kolei

Facebook Twitter

Pielgrzymka kolejarzy na Jasną Górę odbyła się już po raz 40. Odprawiający mszę w intencji kolejarzy biskup nawiązywał do strajków, które przyczyniły się do zalegalizowania "Solidarności" oraz później upadku Polski Ludowej.

fot.facebook.com/JasnaGoraNews

40. pielgrzymka kolejarzy

Na Jasną Górę przybyły tłumy pracowników kolei. Kulminacyjnym punktem uroczystości było odprawienie mszy św. przez ordynariusza rzeszowskiego, ks. bpa. Jana Wątrobę. Ze względu na deszcz Eucharystię przeniesiono do bazyliki, a ci, którzy nie zmieścili się w świątyni, mogli śledzić bezpośrednią transmisję w sali O. A. Kordeckiego.

Po raz 40. staje tutaj wspólnota polskich kolejarzy i ich rodzin. Niosą oni ze sobą pamięć tamtego lubelskiego lipca 1981 roku

– powiedział biskup Wątroba.

W ten sposób nawiązał do rocznicy ogólnopolskich strajków, które doprowadziły do zalegalizowania NSZZ „Solidarność” przez władze PRL. Biskup podkreślił również znaczenie duszpasterstwa kolejarzy oraz ich działania na rzecz dobra i bezpieczeństwa podróżnych.

Tegoroczna pielgrzymka miała charakter dziękczynny za życie i nauczanie św. Jana Pawła II, w 40. rocznicę jego drugiej pielgrzymki do Polski, oraz za 40 lat pielgrzymowania kolejarzy do Jasnej Góry. To okazja do pielęgnowania historii polskiej kolejnictwa, promowania polskiej kolej i okazywania solidarności kolejarzom potrzebującym pomocy. Ważnym elementem pielgrzymki jest również pamięć o zmarłych kolegach i koleżankach./ PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj