Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

1,5 % podatku na OPP. W tym roku mogą to być rekordowe kwoty

Facebook Twitter

To może być rekordowy rok, jeśli chodzi o wpływy z naszych podatków dla organizacji pożytku publicznego. Rośnie zainteresowanie przekazywaniem środków dla podmiotów zabiegających o 1,5% podatku, ocenia Krajowa Administracja Skarbowa.

Renta rodzinna dla studentów
mat. prasowy

W naszym województwie 75% podatników wskazuje w deklaracjach fundacje, które chce wesprzeć.

Michał Kasprzak: W województwie śląskim na przekazanie jednego procenta na OPP w ubiegłym roku zdecydował się prawie dwa miliony podatników, oferując łącznie 128 milionów złotych. Podatnik rozliczający PIT za 2022 rok może zadeklarować przekazanie półtora procenta swojego podatku na dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania półtora procenta podatku. Aby przekazać półtora procenta podatku, wystarczy wskazać w zeznaniu podatkowym wybraną organizację i podać jej numer KRS.

Cała procedura jest więc bardzo prosta, co podkreśla Michał Kasprzak, rzecznik Krajowej Administracji Skarbowej w naszym regionie. Wysokość odpisu dla OPP wzrosła do 1,5 procent, co oznacza, że wspierane organizacje nie powinny odczuć faktu, iż najmniej zarabiający nie zapłacą w tym roku podatku.

Michał Kasprzak: Podatek przestali płacić ci, którzy zarabiają stosunkowo niewiele, więc ich odpisy na OPP nie były wysokie, za to wysokość odpisu wzrosła o pół procenta. Szacujemy, że dochody nie tylko nie zmaleją, ale wzrosną w stosunku do poprzedniego roku o około 210 mln zł. Z roku na rok Polacy coraz chętniej angażują się w przekazywanie środków na rzecz OPP. W 2004 roku swój 1% podatku przekazało tylko 80 tys. podatników na kwotę niespełna 10 mln zł. W ubiegłym roku swoje pieniądze dla OPP oferowało prawie 16 mln podatników, czyli około 75% rozliczających się. Organizacje otrzymały łącznie ponad miliard sto milionów złotych.

– informuje Michał Kasprzak z fiskusa na Śląsku. Tak jak w poprzednich latach można przekazać podatek dowolnie wybranej organizacji, chociaż częstochowski samorząd od lat zabiega, aby wskazywać jednostki działające w naszym mieście. Wtedy podatki zostają i są spożytkowane, na miejscu w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023